Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velká Británie: Brexit

 

Aktuální informace k Brexitu a krátkodobým pobytům ve Velké Británii
 

Brexit 1

Velká Británie opoutila Evropskou unii 31. ledna 2020. Vyjednávání o budoucích vztazích bude probíhat bělem letošního roku.

Během přechodného období tj. do 31.12.2020 nedochází ke změnám. Do konce roku 2020 mohou občané EU a jejich rodinní příslušníci do Velké Británie přijet pracovat, studovat či žít tak, jako dosud. 


V případě krátkodobých pobytů v UK (za účelem turistiky, návštěva rodiny a přítel, obchodní jednání apod.), doporučuje MZV ČR následující:

Vstup do UK

Občané ČR  nepotřebují pro krátkodobý pobyt v Británii víza. Občané nadále mohou do Británie přicestovat na platný občanský průkaz nebo cestovní pas.


Zdravotní pojištění 

Nadále platí Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). Ošetření ve státních zdravotnických zařízeních budou vzájemně mezi ČR a Velkou Británií proplácena.

Sjednáním komerčního připojištění předejdete případným problémům v platbách za léčebné výlohy.


Řidičský průkaz

Nadále platí při vstupu řidičský průkaz ČR. Při cestách, jejichž termín koliduje s datem možného vystoupení Velké Británie z EU, doporučujeme i zajištění mezinárodního řidičského průkazu.


Zelená karta, pojištění auta

Velké Británie očekává, že řidiči cestující do Velké Británie budou mít platnou Zelenou kartu a platné potvrzení o zákonném pojištění motorového vozidla.


Další aktuální podrobné informace naleznete na webových stánkách:

Velvyslanectví ČR v Londýně nebo

Úřadu vlády ČR

 

Pro Vaši informaci dále sdělujeme, že na dotazy související s Brexitem odpovídá také Evropské kontaktní centrum "Europe Direct Contact Centre" (EDCC, tel. 00 800 67891011).

 

.