Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zimbabwe: doporučení k cestám

 

Zimbabwe se potýká s dlouhodobou ekonomickou, finanční, energetickou a humanitární krizí. Země trpí vážným nedostatkem zahraniční i domácí měny, což vede k opakujícím se výpadkům v zásobování včetně elektrického proudu, jehož odstávka může trvat i většinu dne.

Zdražování a častá nedostupnost pohonných hmot, léků a potravin, inflace v řádech stovek procent, přerušení některých veřejných služeb (čistění vody v hlavním městě, svoz odpadků atd.) a kritický nedostatek elektřiny zavdávají příčinu k masovým protivládním demonstracím a stávkám státních zaměstnanců. Proti protestujícím policie zasahuje velmi tvrdě za použití slzného plynu.

Cestovatelům do Zimbabwe se proto doporučuje vyhnout se všem shromážděním, nefotografovat příslušníky policie a dalších ozbrojených složek, jakož i řídit se pokyny bezpečnostního aparátu.

Pro cesty do země je nutné dobře plánovat logistiku jako je doplnění zásob, tankování paliva, atd. Turistika zaměřená na hlavní turistické atrakce (Viktoriiny vodopády, národní parky, zříceniny Velkého Zimbabwe atd.) přesto zůstává relativně bezpečná.

MZV ČR doporučuje všem cestovatelům registraci v databázi DROZD.

V případě nouze je možné kontaktovat Velvyslanectví ČR v Lusace (Zambie) na nouzové lince +260 966 732 849.

.