Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Hurikány, cyklony, tajfuny

 

Základní informace o hurikánech v severní části Atlantiku, Karibiku a severovýchodním Pacifiku.

Tropickým cyklonám v severním Atlantiku a východním Tichomoří říkáme hurikán, v severozápadním Tichomoří tajfun a zejména v Indickém oceánu cyklon. Hurikány každoročně postihují oblasti Karibiku, Střední Ameriky a území USA, zejména jeho jihovýchodní státy v období od začátku června do konce listopadu. Cestovatelé se tak mohou setkat se všemi podobami doprovodných jevů, které tento přírodní fenomén doprovázejí: vichr dosahující rychlosti až několika set km v hodině, několikadenní přívalové srážky, záplavy či sesuvy půdy. Obnova poničené infrastruktury v místě přechodu hurikánu, včetně té základní, nebývá okamžitá, a to včetně dodávek elektřiny, pitné vody či potravin. Problémem například bývá i možnost používání platebních karet či výběr hotovosti z bankomatů. Rychlost návratu k normální situaci záleží na síle přírodního živlu a ekonomické vyspělosti zasaženého regionu.

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje občanům ČR cestujícím do uvedených oblastí, aby sledovali meteorologické zpravodajství a své cestovní plány přizpůsobili aktuálnímu stavu počasí v cíli jejich cesty. V případě, že se budou již nacházet v oblasti ohrožené či zasažené hurikánem, aby se důsledně řídili pokyny místních úřadů, případně kontaktovali nouzovou linku příslušného zastupitelského úřadu ČR, která jim pomůže zprostředkovat potřebné informace.

Aktuální informace věnující se problematice hurikánů ve výše uvedených oblastech jsou publikovány na stránkách U.S. National Hurricane Center.

MZV doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se v databázi DROZD.

.