Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Alžírsko
Alžírsko Alžírsko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Vzhledem k přetrvávající špatné bezpečnostní situaci je nutné důkladně zvážit individuální turistiku do severní části Alžírska, zejména na východ od hlavního města do oblasti Kabýlie, kde přetrvává zvýšená hrozba teroristických útoků a únosů. Jedná se především o správní regiony Bejaïa, Bouira a Tizi Ouzou. V současné situaci se rovněž nedoporučují turistické cesty do příhraničních oblastí Alžírska s Mali, Mauretánií a Nigerem, kde dochází k případům únosů zahraničních turistů. K cestám do vzdálenějších míst země je vhodné využívat pouze leteckou přepravu.

Pobyt v hlavním městě Alžíru a dalších velkých městech je při dodržování základních bezpečnostních pravidel relativně bezpečný. Doporučuje se vyhýbat se málo frekventovaným místům a předměstím a pohybovat se po městě pouze v denních hodinách, bez viditelného nošení cenností.

Obchodní cesty taktéž nepředstavují zásadní riziko za předpokladu, že je obchodník doprovázen svým alžírským partnerem.

Před cestou se doporučuje informovat se na bezpečnostní situaci v oblasti plánované cesty prostřednictvím Velvyslanectví ČR v Alžíru a využít systém dobrovolné registrace občanů ČR při cestách do zahraničí (DROZD).

Žádné očkování povinné není, přesto se doporučuje očkování proti hepatitidě typu A, B a proti tyfu, zejména v těch případech, kdy se jedná o delší pobyt nebo v oblastech mimo velká města.

Fotografování vojenských objektů, mostů, letišť a dalších strategických objektů, jakož i uniformovaných osob je zakázané. Nedoporučuje se ani pořizování snímků objektů s vyvěšenou alžírskou vlajkou. Bezproblémové je fotografování turistických míst. Pořízení snímku je v každém případě lepší konzultovat s místním průvodcem.

Oficiálním jazykem je arabština, běžně je používána francouzština a v hlavním městě částečně i angličtina.

Silniční poplatky nejsou, síť autoopraven je velká, avšak s nízkou kvalitou služeb. Síť čerpacích stanic je dobrá, problémy se vyskytují pouze s bezolovnatým benzínem. Při pozemních cestách se doporučuje nepoužívat vlastní osobní vozy a vyhýbat se vedlejším dopravním komunikacím a cestám v noci.

Obchodní síť a služby poskytované v hotelech vyšší a střední kategorie jsou na dobré úrovni. Kempinky v pravém smyslu slova neexistují. Volné kempování je velmi nebezpečné.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.