Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Angola Lvice
Angola Angola
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Přestože dlouholetá občanská válka v Angole v roce 2002 skončila, je třeba se na cestu do Angoly dobře připravit. Hlavními nebezpečími jsou poměrně vysoká míra kriminality, špatná síť pozemních komunikací a výskyt zaminovaných oblastí. Určité riziko teroristických útoků hrozí v oblasti Cabinda.
Kriminalita je největší v hlavním městě Luandě, kde dochází k ozbrojeným přepadením osob i automobilů. Nedoporučuje se po setmění vycházet, nejezdit v noci autem mimo hlavní město či do okrajových oblastí Luandy.
V případě cestování po zemi, ať už za obchodem či za prací, je dobré využít služeb organizace, např. cestovní kanceláře, schopné poskytnout elementární logistiku a bezpečnost. Přepravní a ubytovací možnosti jsou mimo Luandu velmi omezené a drahé. Hlavním způsobem přepravy ve vnitrostátním měřítku je letecká doprava. Kvalita a údržba letadel místních aerolinií je však zpochybnitelná (zaměstnancům OSN je v zemi doporučováno využívat služeb společnosti Sonair a Air Gemini).
Úředním i jinak dominantním jazykem je portugalština; kromě mezinárodních hotelů se lze domluvit francouzsky nebo anglicky pouze výjimečně. Kromě místní měny je běžné též platit v USD. Zásuvky jsou evropské, napětí 220 V. Žádný z českých operátorů v Angole neposkytuje roaming službu, je nutno si pořídit místní SIM kartu nebo používat pevné linky. Ceny v hotelích jsou vždy vysoké. Fotografovat (kromě citlivých objektů - např. vládních budov, policejních stanic, příslušníků ozbrojených složek apod.) lze, je však nutné počítat s případnou negativní reakcí místního obyvatelstva a často i policie.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.