Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Botswana Okavango
Botswana Botswana
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Občané České republiky mohou vstupovat a pobývat na území Botswanské republiky bez víz. Bezvízový styk se týká cest za účelem turistickým, oficiálním a obchodním. Celková doba pobytu bezvízového pobytu nesmí přesáhnout celkem 90 dní (kumulativně) během jednoho roku.
Kromě platného cestovního dokladu by všichni cizinci při návštěvě Botswany měli při vstupu do země zdůvodnit účel cesty, popř. uvést kdo je do Botswany zve a kdy hodlají opustit zemi. Z tohoto důvodu mohou být při vstupu do země požadováno předložení dokumentů jako zpáteční letenka, potvrzení o ubytování, kontakt na zvoucí osobu apod.
Vzhledem k tomu, že opakovaně dochází k tomu, že někteří botswanští imigrační úředníci si nejsou vědomi bezvízového režimu pro občany ČR, doporučujeme, aby si cestující do země vzali kopii nóty uvedené na webové stránce http://www.mzv.cz/public/3f/81/66/819329_736269_nota_Botswana.pdf. Touto nótou botswanská strana potvrzuje bezvízový styk pro české občany pro krátkodobé pobyty.
 

Od 1.10.2016 platí zpřísněné podmínky pro cestování mladistvých do Botswany. Při překračování hranic Botswany je třeba v případě cestování s mladistvým předložit kromě cestovního dokumentu také rodný list (originál nebo úředně ověřenou kopii) mladistvého. Rodný list by měl být úředně přeložen do anglického jazyka. V případě , že nezletilou osobu doprovází pouze jeden rodič, je třeba, aby měl u sebe navíc úředně ověřený a do anglického jazyka úředně přeložený souhlas (místopřísežné prohlášení) druhého rodiče, který v něm vysloví souhlas s cestou mladistvého. Pokud je v rodném listě uvedeno pouze jméno jednoho rodiče, není souhlas druhého rodiče požadován.

S účinností od 1.6.2017 je při vstupu do Botswany požadováno zaplacení poplatku ve výši 30,- USD. Poplatek se platí při vstupu do země na všech hraničních přechodech; poplatek lze zaplatit v hotovosti nebo debetní či kreditní kartou v určených platebních automatech. Tato povinnost se týká všech návštěvníků Botswany; nevztahuje se na občany Botswany a občany zemí Jihoafrického rozvojového společenství (SADC). Potvrzení o zaplacení je platné 30 dnů a během platnosti může sloužit pro více vstupů. Více informací lze získat na tdl@botswanatourism.co.bw nebo na lince +267 391 31 11 Ministerstva životního prostředí, ochrany přírodních zdrojů a turistiky Botswany.

přílohy

Nóta Botswana 552 kB pdf (Acrobat dokument) 1.9.2016


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.