Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Džibuti západ slunce
Džibutsko Džibutsko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Bezpečnostní specifika

Nedoporučuje se cestovat do oblasti při hranicích s Eritreou, kde došlo v roce 2008 k invazi eritrejských jednotek a ozbrojeným střetům a bezpečnostní situace je i nadále nestabilní a hrozí její eskalace. Na části území leží stále miny jako pozůstatek dlouhé občanské války, a proto se nedoporučuje cestovat na sever od Tadjoury a Obocku a na jih od Ali Sabeih k pohraničí se Somálskem.

Hrozba teroristických útoků je reálná. Vojenská přítomnost západních zemí a účast džibutských jednotek v misi ATMIS v Somálsku činí z Džibutska potenciální terč útoku teroristů, zejména z islamistického hnutí al-Šabáb. Návštěvníci by proto měli být obezřetní zejména na cizinci hojně navštěvovaných místech a pokud možno se vyhýbat větším shromážděním a to i během náboženských oslav. Prozatím k jedinému teroristickému útoku došlo v hlavním městě v roce 2014.

Doprava

Doporučuje se necestovat mezi městy po setmění. Dopravní prostředky často nemají funkční osvětlení, na silnicích se pohybuje dobytek a cesty jsou využívány pro nákladní dopravu na zásobovací trase z Džibutska do Etiopie. Cesty jsou obecně velmi špatně udržované a řidiči řídí pod vlivem „khatu.“ Může hrozit i riziko ozbrojeného přepadení.

Příhraniční oblasti bývají občas uzavřené, je tedy vhodné řídit se radami policistů, v případě potřeby si i zajistit vojenské povolení pro vstup na dané území.

Jediná doporučeníhodná doprava do Džibutska a zpět je letecká. Přístavy Tadjura a Obock jsou pak dostupné z hlavního města Džibuti i lodní dopravou.

V celé oblasti severozápadního Indického oceánu existuje zvýšené riziko pirátských útoků. Posádkám lodí se doporučuje sledovat aktuální varování na stránkách Maritime Security Centre, Horn of Africa EU NAVFOR (http://www.mschoa.org/).

Přírodní katastrofy

Džibutsko je aktivní zónou vulkánů a zemětřesení. V období dešťů může výjimečně docházet i záplavám.

Obecné informace

Džibutsko je frankofonní muslimská země s umírněným přístupem k cizincům. Očekává se však obecně decentní oblečení i chování. Alkohol lze běžně konzumovat v barech a ve většině restaurací (nikoliv však na veřejnosti). Opilost na veřejnosti může být trestána až dvěma lety vězení. Homosexualita je v Džibutsku trestná.

Fotografování a natáčení infrastruktury (přístavy, veřejné budovy, letiště, vojenské objekty a mosty) je zakázáno. Taktéž při pořizování fotografií v okolí těchto citlivých objektů se doporučuje opatrnost.

Vodu z vodovodu je nutno převařovat nebo nahrazovat vodou balenou. Doporučuje se vyvarovat se konzumace ledu v nápojích.


V hlavním městě funguje státní turistická a informační kancelář (Office National de Tourisme de Djibouti). Adresa: Place du 27 Juin, P. O. Box 1938, úřední hodiny: Ne – Čt: 8:00 – 13:00, tel.: (00 253) 35 37 90, e-mail: infotourisme@visitdjibouti.dj nebo infotourisme@intnet.dj, web: http://www.visitdjibouti.dj.


Platební karty jsou v Džibutsku přijímány v omezeném počtu zařízení. Doporučuje se mít s sebou dostatek hotovosti v amerických dolarech nebo eurech. Černý trh pro výměnu valut se nedoporučuje. Banky, oficiální směnárny a další instituce mívají otevřeno od neděle do čtvrtka.


V případě potřeby se mohou čeští občané obrátit na honorární generální konzulát ČR v Džibuti na adrese Rue de Londres, Immeuble Naguib, P. O. Box 3091, tel.: 00235 21 353 165.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.