Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Etiopie vesnice
Etiopie Etiopie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Celní a devizové předpisy

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Dovoz valut do Etiopie není omezen. Existuje však povinnost deklarovat veškerou dovezenou měnu přesahující částku 3 000 USD/EUR nebo jejich ekvivalent. Je nezbytné uschovat si veškeré doklady prokazující nabytí peněz, zejména v rámci výstupní kontroly při odjezdu ze země. Současně se doporučuje vyměnit pouze takové množství valut na místní měnu, které je pro pobyt nezbytné. Zpětnou výměnu místní měny na zahraniční při cestě ze země totiž značně zpochybňuje dlouhodobý nedostatek valuty v Etiopii a tudíž neochota bank ji vyplácet. Při odjezdu ze země není povolen vývoz větší částky než 1000 ETB. Překročení povoleného limitu se přísně trestá. Směna na černém trhu mimo oficiální místa (banky, hotelové směnárny) je ilegální. Pro výběr valutové hotovosti se nedoporučuje používat bankomaty.

Rezidenti Etiopie musí při vstupu do země deklarovat částku vyšší než 1000 USD. Zároveň nesmí mít u sebe zahraniční měnu déle než 30 dní ode dne nabytí částky či její deklarace na hranicích.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.