Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

JAR souboj zebry s lvicí
Jihoafrická republika Jihoafrická republika
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnilyJe nutno počítat s vysokou mírou kriminality, zejména v centrech větších měst. Nedoporučují se návštěvy satelitních sídlišť u velkoměst, procházky v osamělých místech a v centrech měst v podvečerních a večerních hodinách. K přepadením může dojít i v luxusních čtvrtích, kde mohou operovat organizované kriminální gangy. Turisté jsou častým cílem násilné trestné činnosti, proto je vhodné na sebe neupozorňovat nošením cenností (šperky, hodinky, fotoaparáty atd).
Velká většina přepadení je ozbrojených a jde tedy nejen o majetek napadeného, ale i o jeho zdraví a život. Policie však pro takové případy doporučuje neklást odpor, vydat určitý obnos peněz dobrovolně, nedívat se zvědavě do tváře zločince, aby si nemyslel, že ho chcete v případě jeho předvedení na policii identifikovat, a mluvit anglicky, aby se nebál, že se na něj domlouváte.
V JAR se jezdí vlevo, používání bezpečnostních pásů je povinné. Při cestách autem se doporučuje držet se hlavních cest, cestovat vždy jen v uzamčeném autě a okna auta spouštět max. do třetiny. Nedoporučuje se zastavovat na opuštěných místech nebo cestovat po vedlejších silnicích po setmění. Pro oddech a občerstvení je vhodné využívat čerpacích stanic pohonných hmot. Rovněž není bezpečné zastavovat stopařům nebo u auta s poruchou, jež může být fingovaná. Fingovaná může být i dopravní nehoda (objevují se případy osob ležících na silnici, které fungují jako „volavky“). V JAR dochází k přepadení vozů i na rušných křižovatkách v centru měst. Útočníci většinou rychle rozbijí okno a odcizí cenné předměty (taktika „smash and grab“). Z tohoto důvodu se doporučuje uložit všechny věci vždy do kufru vozidla. Na viditelném místě by neměl být ani mobilní telefon. Doporučuje se vždy ručně zkontrolovat uzavření vozidla, protože v JAR se šíří případy zamezení dálkového uzamknutí vozu rušícími zařízeními. Ke krádežím může dojít i na parkovištích u velkých nákupních středisek.
Doporučuje se maximální obezřetnost pro české občany, kteří po JAR cestují na kole. Zásadně se nedoporučuje zahájení cesty na kole hned v Johannesburgu po příletu na tamní mezinárodní letiště, ale až po opuštění provincie Gauteng, kde vládne nejvyšší kriminalita. Cestování na kole po JAR je obecně spjato s rizikem přepadení (odcizení majetku, ublížení na zdraví). Doporučuje se cestujícím na kole, aby svým příbuzným v ČR před zahájením cesty sdělili její co nejpodrobnější itinerář. Každý z cestujících by měl mít při cestování na kole u sebe mobilní telefon, telefonní číslo sdělit svým příbuzným v ČR a pravidelně (pokud možno denně) jim hlásit, kde se nachází, aby je bylo možné v případě potřeby lokalizovat. Cestující na kole by u sebe měli mít i telefonní číslo konzulární pohotovosti na Velvyslanectví ČR v zemi: + 27 (0) 82 416 0016. Obecně se doporučuje cestovat ve skupinách. Nutno připomenout, že pokrytí signálem pro mobilní telefony může silně kolísat a zvláště cyklisté se mohou ocitnout poměrně dlouhou dobu mimo signál.
Cestující po JAR by měli vždy vědět, kde se nachází (místo pobytu či pohybu), aby v případě nouze mohli policii přesně sdělit, kam má přijet. V případě, že to nebudete vědět, policie nemusí být schopna postižené lokalizovat.
Doporučuje se očkování proti tetanu, hepatitidě typu A a B a tyfu. Pokud turista plánuje cestu do Krügerova národního parku nebo národních parků v provincii KwaZulu-Natal, je žádoucí používat antimalarika ve spojení s repelentem. Před cestou do Krügerova parku se podívejte na jeho webové stránky na aktuální doporučení pro cestování po rezervaci.
Nedoporučuje se koupání ve stojatých vodách s ohledem na nebezpečí napadení divokými zvířaty (krokodýly, hrochy) a na výskyt bilharzie. Vzhledem ke značné intenzitě slunečního záření se doporučuje celoročně používat opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem a brýle proti slunci. Zvýšená opatrnost se doporučuje i při koupání v moři (na jihozápadě JAR je velmi chladné, výskyt žraloků, nebezpečné spodní proudy).
Doporučuje se, aby si cestující do země předem zjistili podnební podmínky v oblastech, které zamýšlí navštívit. Nebezpečné jsou například prudké změny počasí (ochlazení) na Stolové hoře. Některé části země (např. Krügerův národní park) mohou v období silných dešťů postihnout silné záplavy. Krügerův národní park na tyto aktuální okolnosti upozorňuje na svých webových stránkách www.sanparks.org/parks/kruger.
Také používání veřejné dopravy, hlavně levnějších druhů (příměstské vlaky, mikrobusy jezdící jako taxíky po pravidelných trasách, ale i některé městské autobusové linky) nese určitá bezpečnostní rizika. V případě mikrobusů především s ohledem na jejich špatný technický stav. Dálkové autobusy lze bezpečně použít, pokud jsou provozovány renomovanou firmou, např. Greyhound. Stejně tak je bezpečné cestovat rychlovlakem Gautrain mezi Johannesburgem a Pretorií.
Doporučuje se vyvarovat přítomnosti v případných demonstracích, které mohou přerůst v násilnosti (v JAR jsou časté veřejné protesty i stávky odborů).
JAR je země s vysokým počtem HIV pozitivních osob. Vysoké procento populace je nakaženo pohlavními chorobami. Doporučuje se zvýšená opatrnost, zejména při styku s krvácivými poraněními. V zemi je značně rozšířena i tuberkulóza.
Doporučuje se, aby si cestující pořídili telefonní spojení na nejbližší policejní stanice a zdravotní zařízení v místech, kde plánují pobývat.
Nefotografujete vojenské a policejní objekty.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.