Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Keňa žirafy
Keňa Keňa
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Cestovní režim pro občany ČR - vízový styk pro všechny druhy pasů.

Požadavek pro vstup do země - platné vstupní nebo tranzitní vízum.

Žádost o vízum lze podle keňského zákona podat pouze prostřednictvím internetu, a to na webové stránce spravované keňským Ministerstvem vnitra a koordinace národní vlády (Ministry of Interior and Coordination of National Government) http://www.evisa.go.ke

Upozorňujeme, že v provozu jsou i podvodné stránky nabízející keňská víza; je proto velmi důležité používat výhradně uvedenou stránku.

Od 1.1. 2021 lze požádat o keňské vízum pouze elektronickou formou; víza po příletu již nejsou vydávána. Letecké společnosti od 1.1.2021 odmítají nástup do letadla všem cestujícím, kteří nemají platné vízum.

Dle dosavadních zkušeností je třeba mít vízum nejen v mobilním telefonu, ale i vytištěné.

Postup podání žádosti o elektronické vízum je následující:

1. kliknout na tlačítko vytvořit účet (Create an Account)

2. vybrat registraci pro návštěvníky (Visitors)

3. vytvořit účet – systém požaduje zadat platnou emailovou adresu (upozornění - některé české mailové servery neobdrží potvrzující email, je proto vhodné zvolit některý z mezinárodních mailových serverů) a vložit fotografii

4. po přihlášení do účtu vybrat imigrační úřad (Department of Immigration Services)

5. vybrat žádost o keňské vízum (Kenyan Visa)

6. vybrat typ víza (k jednomu vstupu nebo tranzitní) a přečíst si pozorně instrukce

7. vyplnit elektronický formulář žádosti (bez diakritických znamének)

8. připojit fotografii, sken datové stránky pasu, kopii letenky a informaci o účelu pobytu (itinerář pobytu, rezervace ubytování, zvací dopis,...)

9. zaplatit prostřednictvím platební karty

10. vyčkat emailu s rozhodnutím (doba vyřízení se pohybuje kolem 24 hodin) – v případě kladného rozhodnutí vytisknout potvrzení o udělení eVisa

11. při příletu předložit vytištěné eVisa

V případě opoždění odpovědi je třeba vyřízení urgovat na e-mailových adresách nebo telefonních číslech uvedených na stránce. S ohledem na časté e-mailové dotazy zdůrazňujeme, že systém keňských elektronických víz provozuje keňská vláda; MZV ČR ani Velvyslanectví ČR v Nairobi za jeho fungování nijak neručí, nemají do systému žádný preferenční přístup a nejsou kompetentní ani k řešení případných potíží plynoucích z jeho používání (chybějící odpověď na žádost, chybně vydaná víza, atd.).

Na udělení keňského víza není právní nárok a správní poplatek za podání žádosti ve výši 50 USD (děti do 15 let zdarma) je nevratný. Udělené elektronické vízum neopravňuje ke vstupu na území Keni, konečné rozhodnutí je na keňských pohraničních orgánech. Tento typ víza neumožňuje vykonávat na území Keni výdělečnou činnost, pro kterou je nutné získat příslušné povolení.

Doporučujeme ověřit si před cestou aktuální podmínky vstupu do země na keňském velvyslanectví akreditovaném pro ČR.

Vstup do země

Letecky přes mezinárodní letiště Jomo Kenyatta International Airport v Nairobi nebo přes Moi International Airport v Mombase.

Po silnici - buď z území Ugandy nebo Tanzanie. Z Etiopie a ze Somálska se vstup na keňské území z bezpečnostních důvodů důrazně nedoporučuje.

Lodí - přes námořní přístav v Mombase nebo přes jezerní přístav Kisumu na Viktoriině jezeře. Vzhledem ke katastrofálnímu technickému stavu trajektů na Viktoriině jezeře a častým haváriím se použití lodní dopravy po Viktoriině jezeře nedoporučuje.

Při vstupu do země není třeba prokazovat zajištění finančních prostředků pro pobyt.

Při příletu do země z jiných afrických destinací (i v případě tranzitu) či jiných zdravotně rizikových oblastí je vyžadováno platné očkování proti žluté zimnici. Doklad o očkování může být ve výjimečných případech vyžadován i od cestujících z jiných destinací.

 

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.