Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kongo Kinshasa
Kongo (Kinshasa) Kongo (Kinshasa)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Doklady

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Ke vstupu do země je potřeba platný cestovní pas, vízum a mezinárodní očkovací průkaz s vyznačeným očkováním proti žluté zimnici. Mezinárodní očkovací průkazy bývají často kontrolovány i na vnitrostátních letech.

V případě cestovních dokladů doporučujeme pořídit si několik fotokopií, případně i zalaminovaných, datové stránky a stránky s vízy, kterou lze primárně ukazovat i při případné kontrole s cílem vyhnout se „zabavení“ důležitých dokumentů. Zabavení bývá často využíváno jako nátlaková forma na cizince při vyžadování úplatku.

 

Podmínky vstupu do Konžské demokratické republiky během epidemie Covid

Velvyslanectví ČR upozorňuje, že při všech cestách do Konga je nutno se předem informovat o podmínkách vstupu, restrikcích a preventivních opatřeních na úřadech cílové země, které jediné mají k dispozici oficiální informace.

 

Případné zájemce o cestování do Konžské demokratické republiky informujeme, že: 

 

  • Pravidelná mezinárodní letecká doprava do země je funkční. Z Evropy jsou nejčastěji využívány linky společností Air France z Paříže, Brussels Airlines z Bruselu či Turkish Airlines z Istanbulu,. Východ země je paradoxně dostupnější linkami RwandAir z Kigali či Ethiopian Airlines z Addis Abeby

 

  • Cesta znamená povinné PCR testy na Covid19: před odletem z ČR (certifikát je vyžadován i při přestupech), dále na letišti po příletu do Kinshasy (platí pouze pro osoby s neukončeným očkováním, přičemž za ukončené se považuje očkování druhou dávkou, případně první dávkou u jednorázových vakcín), před odletem z Konga a dále opět po návratu do ČR. Ceny se mohou lišit podle místa testování, v Kongu se však pohybují kolem 45 USD. Je automaticky vystavován certifikát.

 

  • Registrace na testy (neplatí pro očkované; viz výše): před každým testem po příletu do KDR je povinná registrace na internetu v laboratořích INRB. Registraci je nutno provést s dostatečným předstihem před nástupem na let do KDR tak, aby systém cestovateli stihnul vygenerovat QR kód, který je na letišti naskenován a spárován s daty cestovatele. Registrace: https://inrbcovid.com/index.php/user/register

 

Výsledky příletového PCR testu jsou k dispozici mailem obvykle mezi 1-3 dny po testování podle místa. Vedle laboratoří INRB jsou akceptovány i testy z nemocnice Panzi u Bukavu na východě země.

Pro PCR test před odletem z KDR je možno využít poměrně husté sítě testovacích míst po celé  .

 

  • V provinciích Ituri a North Kivu je vyhlášen stav obležení, s nímž souvisí zákaz vycházení mezi 21-5 hodinou, jeho porušování je trestáno buď pokutou anebo zadržením na policejní stanici

 

  • Je zavedena povinnost stálého zakrytí nosu a úst na všech veřejných místech.  Porušení této povinnosti může být trestně postihováno. Na vstupech do veřejných budov, hotelů atp jsou umístěny brány s dezinfekčním postřikem, je systematicky měřena teplota a nabízen dezinfekční gel.

 

 

Pro další informace  doporučujeme část Specifika, bezpečností situace, doporučení turistům k nalezení zde Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz)

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.