Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kongo Kinshasa
Kongo (Kinshasa) Kongo (Kinshasa)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Doporučujeme se před cestou do KDR informovat na aktuální stav v místě, kam cestující míří a současně se nechat před cestou řádně očkovat. Pro vstup do země je povinností očkování proti žluté zimnici zaznamenané v mezinárodním očkovacím průkaze, které může být kontrolováno na hranicích. S ohledem na šíření viru Covid-19 je na všech vstupech do země cestovatelům měřena teplota a jsou vyhlášena karanténní opatření. Ceny léků i základního vybavení lékárniček jsou v zemi vysoké, doporučujeme proto dovézt s sebou.

V zemi jsou hlášeny epidemie eboly, žluté zimnice, spalniček a Covid-19. Vysoký je výskyt malárie a v chudinských čtvrtích i cholery. Dlouhodobě se v zemi vyskytuje i virus HIV, který ostatně v zemi vznikl. Endemicky se v Kongu vyskytují i další nemoci jako je TBC, mor či spavá nemoc a také různá parazitická onemocnění.

V případě vážnějšího onemocnění je obvykle nutno pacienta dopravit zpět do Evropy. Zdravotním zařízením v zemi využívaným Evropany, se solidním rozsahem přístrojového vybavení je:

CMK - Centre Medical Kinshasa
168 Coin des Avenue du Commerce et Bas Congo
Kinshasa
Web: http://cmk-cd.org

Zatím poslední epidemie eboly v zemi byla vyhlášena od srpna 2018. Od té doby se nakazilo přes 3400 lidí a více než 2200 jich zemřelo. WHO od července 2019 v tříměsíčních cyklech prodlužuje stav nouze, který kvůli šíření viru ebola na východě Konga (provincie Ituri a Nord Kivu) vyhlásila. V květnu 2020 bylo nalezeno druhé ohnisko eboly v provincii Equateur, na západě země. V zemi jsou testovány nové druhy vakcíny a léků.

Výskyt malárie v zemi je druhý nejvyšší na světě. Podle zprávy Světové zdravotnické organizace WHO o malárii v roce 2018 zaznamenala DRC v letech 2016–2017 odhadovaný nárůst na 25 milionů případů malárie. V zemi, navyklé na dlouhodobou přítomnost malárie, je však v případě zdravotních potíží možno využít kvalitní testování na tuto nemoc s rychlým potvrzením výsledků často tentýž den. Léky proti malárii jsou dostupné ve většině lékáren bez předpisu a v cenách do 10 USD. Je nutno je použít rychle po potvrzení onemocnění malárií.

Počátkem roku 2020 informovala Světová zdravotnická organizace WHO o nejhorší epidemii spalniček na světě v Konžské demokratické republice. Na následky epidemie zemřelo již více než 6000 osob.

Nadále se nedaří zamezit šíření cholery v zemi především v chudinských oblastech bez kvalitní pitné vody. Z celkového počtu 26 je zasaženo 22 provincií, včetně chudinských čtvrtí hlavního města Kinshasy, za první polovinu roku 2019 se jednalo o 12.000 případů.

V roce 2016 vypukla v zemi epidemie žluté zimnice v provinciích Kinshasa, Kongo Central a Kwango. Doporučujeme zcela se cestám do těchto provincií vyhnout. Onemocnění se rozšířilo ze sousední Angoly.

V březnu 2020 byl v zemi potvrzen výskyt corona viru Covid-19. Pro vstup do země je povinný test na covid ne starší než 3 dny. Byla vyhlášena řada přísných opatření, které se mohou měnit podle vývoje epidemie a na která je nutno se informovat před případnou cestou do země.

Zdroje zdravotních informací:

Světová zdravotnická organizace WHO: https://www.who.int/countries/cod/en/


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.