Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kongo Kinshasa
Kongo (Kinshasa) Kongo (Kinshasa)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Korupce a kriminalita

Bezpečnostní situace v zemi je nestabilní, korupce a pouliční kriminalita jsou vysoké a cizinci nejsou v bezpečí. Špatná bezpečnostní situace je i v hlavním městě Kinshase. Útoky, včetně ozbrojených se objevují i v rezidenční čtvrti Gombe, kde především žijí cizinci, kde jsou hotely a vládní budovy. Zvýšená ostražitost se doporučuje i za denního světla.

Útočníci mohou mít na sobě uniformy policie či armády. Při možné policejní či vojenské kontrole doporučujeme předložit pouze fotokopie dokladů a vyhnout se tak „zabavení“ důležitých originálních dokumentů, zejména cestovního pasu. Zabavení bývá často využíváno jako nátlaková forma na cizince při vyžadování úplatku.

 

Při jízdě autem se doporučuje mít vždy zamčené dveře a zavřená okna, zejména v husté dopravě. Vyžadování úplatků ze strany policie na ulicích je zcela běžné.

Doporučujeme vyhýbat se větším shromážděním lidí a zdržovat se jakýchkoliv veřejných projevů. Problematické mohou být jak střety s místními obyvateli tak se zástupci státní moci. V případě propuknutí vážnější vlny násilí hrozí uzavření mezinárodního letiště v Kinshase.

Nebezpečné jsou zejména skupinky adolescentů, kteří cizince obklopí, znehybní  ho a okradou o cennosti. Za cennost je přitom považováno prakticky cokoliv, hlavně ale mobilní telefon, dále brýle, tašky či hotovost.

 

Je třeba dát si pozor při pořizování obrazových záznamů. Výslovně zakázáno je to v případě vládních budov a vojenských objektů, opatrnost a respekt se doporučuje i v ostatních případech, zejména při fotografování osob. Pořizování obrazových záznamů cizinci je přijímáno s nevolí a může vyústit i v násilný incident.

Je třeba mít na paměti, že naprostá většina obyvatel KDR nemluví jinak než místními jazyky, případně francouzsky, málokdo hovoří anglicky a mimo velká města prakticky nikdo.

 

Měna

Oficiální měnou v KDR je  konžský frank CDF.  Jako paralelní měna jsou však, hlavně ve městech, běžně používány i americké dolary v zaužívaném směnném kurzu 1 USD = 2000 CDF. Přijímány jsou však pouze tzv. „barevné“ bankovky od hodnoty 5 USD výše, tj. vydané od r. 2008 (5 USD), resp. 2006 (10 USD), 2003 (20 USD), 2004 (50 USD) a 2013 (100 USD), a to pouze se zcela neporušenými okraji. Bankovka tedy nesmí být natržená či jinak poškozená. Jednodolarové bankovky a mince nejsou přijímány, případné přeplatky se vracejí v CDF. Možnost směnit eura je minimální.

V zemi jsou relativně běžně akceptovány kreditní karty Visa i MasterCard, větším problémem jsou ale signál a elektřina potřebné k provedení platby. Je tedy vždy dobré mít připravený příslušný obnos i v hotovosti. Občas jsou hlášeny potíže s odmítáním některých debetních karet Visa na terminálech některých bank v obchodech (terminál jiné banky pak ale může kartu akceptovat). K výběru hotovosti doporučujeme bezpečná místa ve známých hotelích. Upozorňujeme však na (ve srovnání s Evropou) vysoké poplatky za výběr (cca 1-2%)

Hlavním zdrojem aktuálních informací v zemi jsou rozhlasové stanice (nejdůvěryhodnější je Radio Okapi patřící OSN), mediální weby (např. Actualite.cd) a profily médií na sociálních sítích, především Twitteru.

 

zapůjčení aut na cesty s řidičem i bez řidiče je možno využít autopůjčovny (např.  Avis či Jeffery Travels) se zpravidla solidní nabídkou aut. S ohledem na stav cest hlavně mimo Kinshasu doporučujeme použít vyšší vozy SUV. Řidič může pomoci i k základní orientaci v prostředí, při vyjednávání s policií, při silničních kontrolách či kontaktu s místním obyvatelstvem.

 

Běžně jsou dostupné předplacené sim karty firem AirTel, Orange a VodaCom. Upozorňujeme na často neobvyklou nutnost nakupovat odděleně kredit na internet, telefonické hovory místní či zahraniční a často i na sms a také na relativně zdlouhavou registraci zákazníka v obchodě zvoleného operátora. Následně doporučujeme ihned ověřit funkčnost všech úkonů  (internet, sms, hovory i do jiných poskytovatelů služeb než je vlastní), telefon často není obsluhou v obchodě řádně nastaven na použití místní karty.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.