Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kongo Kinshasa
Kongo (Kinshasa) Kongo (Kinshasa)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Bezpečnostní situace není plně stabilizovaná na území celého státu. Ve východních provinciích země operují dvě desítky ozbrojených milicí, které útočí i na cizince. Od jara 2012 navíc v provincii Severní Kivu probíhají vojenské střety s rebelskou skupinou M23.

Kriminalita je rozšířená po celém území Konžské demokratické republiky, včetně Kinshasy. V Kinshase je vhodné vyhnout se okrajovým čtvrtím města a místům s vyšší koncentrací osob. Rovněž se zde zvyšuje agresivita dětských gangů a mladistvých bezdomovců. Nedoporučuje se využívat taxislužbu. V soukromém voze cestujte se zamčenými dveřmi a zavřenými okénky. Nedoporučuje se cestovat sám nebo v noci.

K cestám do důlních oblastí, což je zejména oblast Kasai Occidentale, Kasai Orientale, kde se těží diamanty, je třeba zvláštní povolení ministerstva vnitra. Nedoporučuje se tato místa navštěvovat.

Je zakázáno fotografovat strategické objekty, včetně vládních úřadů, hrozí zatčení a obvinění ze špionáže. Při fotografování osob je potřeba vyžádat si souhlas fotografovaného.

V zemi je rozšířené svévolné zadržení bezpečnostními složkami a následné vymáhání úplatku za propuštění.

Před cestou doKonžské demokratické republiky doporučujeme se zaregistrovat v systému Dobrovolné registrace občanů v zahraničí (http://drozd.mzv.cz).


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.