Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Lesotho
Lesotho Lesotho
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Lesotho je chudé, hornaté království s vysokým procentem nezaměstnanosti. Nadmořská výška se pohybuje od 1400 do 3500 metrů nad mořem, přičemž 75 % země tvoří vysoké hory.
Bezpečnostní situace je lepší než v JAR, ale - byť v menší míře - zde rovněž hrozí podobná rizika. Doporučuje se dodržovat nezbytná bezpečnostní pravidla. Zvýšené pozornosti je nutno dbát v městských oblastech a i v oblastech navštěvovaných turisty a po setmění.
Síť čerpacích stanic pohonných hmot zdaleka nedosahuje úrovně v JAR ani hustotou, ani kvalitou poskytovaných služeb. Totéž platí i o silničním systému země. Nedoporučuje se používat vedlejší silnice, které jsou kamenité a prašné. V případě poruchy je pomoc velmi těžko dosažitelná. V Lesothu se jezdí vlevo.
Nedoporučuje se koupání ve stojatých vodách kvůli nebezpečí výskytu bilharzie. K pití používejte pouze balenou vodu. V Lesothu se nevyskytuje malarie, není třeba antimalarická prevence. Doporučuje se však očkování proti tetanu, hepatitidě typu A a B, žluté zimnici a tyfu. S ohledem na nadmořskou výšku se doporučuje důkladně chránit před intenzivním slunečním zářením. Vhodné jsou opalovací oleje a krémy pro vysokohorskou turistiku. Používání kvalitních slunečních brýlí je zde nutností.
Nefotografuje vojenské a policejní objekty.
V Lesothu se opakovaně vyskytují problémy s roamingem českých mobilních operátorů. Proto jeho fungování v zemi s vaším operátorem před odjezdem zkonzultujte. Doporučujeme si pořídit v Lesothu místní SIM kartu. Pokrytí mobilním signálem v zemi rovněž silně kolísá.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.