Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Madagaskar chameleon
Madagaskar Madagaskar
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Politická situace v Madagaskaru je od roku 2009, kdy došlo ke svržení prezidenta Marca Ravalomanana, nestálá a hrozí neočekávané změny. Především pak situace v centru Antananariva je nestálá. Návštěvníci by se měli vyhýbat velkým skupinám lidí a veřejným demonstracím. Vysoká míra ostražitosti je nezbytná především v oblastech Ambohijatovo, Lac Anosy, Antaninarenina a Alalakely a stejně tak i v okolí vojenských kasáren.

Hrozba teroristických útoků na Madagaskaru je nízká. Vzhledem k nárůstu počtu teroristických útoků v oblíbených turistických letoviscích ve světě, a to i v dosud bezpečných zónách, je však obezřetnost i na Madagaskaru určitě na místě. Drobné krádeže nejsou ničím výjimečným. Cestování mimo města a do neobydlených oblastí po setmění se nedoporučuje. Došlo k několika případům ozbrojených loupežných přepadení turistů (jednotlivců i skupin) také v národních parcích, zejména na severu země (Ankarana, Montagne d´Ambre). Doporučuje se proto mít průvodce z místní cestovní kanceláře a dodržovat základní bezpečnostní pravidla (nenosit s sebou zbytečné cennosti atd.).

Některé pláže jsou vzhledem k četnému výskytu žraloků nebezpečné. Některá místa na ostrově nejsou cizincům vůbec přístupná, respektovat je třeba i místní zvyklosti - nezbytný je dobrý místní průvodce. Fotografování a filmování lidí je lepší domluvit předem. Fotografovat a natáčet ozbrojené síly a některá citlivé objekty, jako jsou vládní budovy nebo mosty, je výslovně zakázáno. Silnice jsou jen zřídka dobré a zejména v období dešťů (od prosince do dubna) a těsně po něm je před cestou do vnitrozemí nutno ověřit sjízdnost. V těchto obdobích jsou vedlejší komunikace většinou nepřístupné a mosty jsou často strženy. Varujeme před nebezpečím stavu tzv. bush-taxi. Taktéž většina místní železnice je ve špatném stavu.

V celé oblasti severozápadního Indického oceánu existuje zvýšené riziko pirátských útoků. Útoky za použití moderní techniky a výzbroje se rozšířily i na oblasti vzdálené více než 1000 námořních mil od somálského pobřeží a jsou kromě nákladních lodí zacíleny i na soukromé jachty a větší výletní lodě. Zvýšené riziko lze konstatovat v teritoriálních vodách a exkluzivních ekonomických zónách Džibutska, Jemenu, Keni, Komor, Madagaskaru, Mauritia, Mozambiku, Seychel, Somálska, Tanzanie a zámořských departementů Francie Reunionu a Mayotte a v mezinárodních vodách celého severozápadního Indického oceánu. Posádkám lodí se v případě uskutečnění plavby doporučuje sledovat aktuální varování na stránkách ICC International Maritime Bureau (www.icc-ccs.org/home/piracy-reporting-centre a registrovat se u Střediska námořní bezpečnosti EU NAVFOR (www.mschoa.org. V případě nutnosti proplutí ohroženými vodami se doporučuje využít některé z nabídek komerčních ozbrojených eskort/konvojů.

Z důvodů bezpečnosti zakázala 19. dubna 2011 Evropská komise veškeré lety na území EU dvěma letadlům (Boeing 767-300) společnosti Air Madagascar. Více informací je možné získat na stránkách Evropské komise: http://air-ban.europa.eu Přestože zbylý letový park Air Madagscar má povoleno létat do EU, vyslovila Evropská komise obavy ohledně celkové bezpečnosti aerolinek a schopnosti úřadů civilního letectví Madagaskaru zodpovědně vykonávat dozor nad leteckou bezpečností.

Banky mají otevřeno většinou od pondělí do pátku 8.00-11.00 a 14.00-16.00 hod. Pro případný zpětný odkup je třeba uschovat doklad o výměně.

Od roku 2004 existuje nová měna Madagaskarská Ariary (MGA).

Tekoucí vodu je nutno převařovat a filtrovat, ovoce a zeleninu pečlivě umývat nebo loupat, maso intenzívně vařit. Mléko není zpravidla pasterizované, tudíž doporučujeme převařovat a vyvarovat se konzumaci mléčných výrobků u kterých je možné mít podezření, že jsou z nepřevařeného mléka. Vyhnout se ledu do nápojů i pouliční zmrzlině, při koupi balené vody kontrolovat neporušenost uzávěru lahve.

V posledních letech se ve velkých městech a turistických centrech rozšířila prostituce, k níž jsou dívky a ženy nuceny zejména ekonomickými důvody. Madagaskarská vláda přijala velmi přísné zákony proti sexuálnímu zneužívání dětí (do 14 let), které případné trestné činy turistů trestají až deseti lety vězení. V nedávné době také zavedly Madagaskarské úřady zákony proti prostituci. Důsledně se dohlíží na dodržování zákazu styku s nezletilými dětmi (do 18 let) především pak u turistů.AIDS však zatím není na ostrově tolik rozšířen jako v jiných afrických zemích.

Jen málo místních obyvatel mluví anglicky, francouzsky naopak prakticky všichni.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.