Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Mali poušť
Mali Mali
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Vzhledem k přetrvávající neuspokojivé bezpečnostní situaci a z titulu pokračujících aktivit teroristických skupin, zejména v severní části země, nemůže být i přes přítomnost zahraničních ozbrojených sil ve střední a severní části Mali individuální bezpečnost cizinců v žádném případě zaručena. V zemi existuje vysoké riziko jak únosů, tak i dalších teroristických útoků. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje cestovat do země jen v naléhavých případech, a to výhradně do hlavního města Bamaka. Zcela je pak potřeba vyhnout se individuální turistice.
Před cestou se doporučuje informovat se na bezpečnostní situaci v oblasti plánované cesty prostřednictvím Velvyslanectví ČR v Alžíru.
Doporučuje se též využít systém dobrovolné registrace v systému registrace občanů ČR při cestách do zahraničí spravovaném MZV ČR, tzv. DROZD [propojit s internetovým odkazem].
Všichni cestující starší jednoho roku se musejí alespoň 10 dní před odjezdem povinně očkovat proti žluté zimnici a nechat si vystavit mezinárodní očkovací průkaz. Bez předložení potvrzení o očkování celním a pasovým orgánům po příletu nebude umožněn vstup do země. Doporučuje
se též očkování proti hepatitidě typu A, B a proti břišnímu tyfu a nechat si prověřit platnost očkování proti záškrtu, dětské obrně, tetanu a spalničkám. To zejména v těch případech, kdy se jedná o delší pobyt nebo v oblastech mimo velká města.
Fotografování vojenských objektů, mostů, letišť a dalších strategických objektů, jakož i uniformovaných osob je zakázané. Rovněž pořizování snímků každodenního života může u některých osob, zejména žen (obava ze zneužití fotografie), vyvolat negativní reakci. Pořízení snímku je lepší konzultovat s místním průvodcem či vyžádat svolení fotografované osoby. V každém případě fotoaparát je zde velkou vzácností, proto budí velkou pozornost a zvýšené emoce.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.