Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Maroko pohoří Atlas
Maroko Maroko

Marocká média

 

Tiskové agentury

  • MAP (Agence marocaine de presse) (www.map.ma/fr) - disponuje zahraniční sítí zpravodajů. Zprávy jsou vydávány v arabštině, francouzštině, angličtině a španělštině. Plné znění zpráv je možné získat až po předplacení.

Tisk

Nabídka tištěných médií v Maroku je poměrně široká. V zemi vychází na šest set titulů, z nichž téměř tři čtvrtiny jsou v arabském jazyce, zbytek tvoří francouzský tisk a pouze zlomek periodik vychází v berberském jazyce a ve španělštině.

Deníky 

Týdeníky

Televize

V oblasti televizního a rozhlasového vysílání došlo na počátku tisíciletí k liberalizaci a ke zrušení monopolu státu. Jako regulační orgán vznikl Vysoký úřad pro audiovizuální komunikaci, na jehož stránkách je možné najít informace o jednotlivých stanicích (www.haca.ma). Rozhlas a televize vysílá v arabštině, francouzštině, španělštině a v berberském jazyce. Funguje zde analogové, digitální i satelitní vysílání. V Maroku jsou dvě národní společnosti SNRTa Soread 2M, které zajišťují veřejnoprávní vysílání. Pod společnost SNRT spadá 8 televizních stanic s různým zaměřením (od regionálního vysílání přes berberské a sportovní k náboženskému kanálu), zatímco společnost Soread 2M provozuje jeden TV kanál. Vedle toho existuje v Maroku jeden soukromý televizní kanál - Medi 1 TV.  

Rozhlasové stanice

Rozhlasové veřejnoprávní vysílání poskytují stejné společnosti jako televizní, tedy SNRTSoread 2M. Společnost SNRT má 14 rozhlasových stanic (z toho 10 regionálních), Soread 2M provozuje jednu stanici. V Maroku je dále 19 soukromých radiových stanic.

Internet

Důležitou součástí informačního trhu v Maroku jsou internetové informační portály, ve francouzském jazyce jsou dostupné např.:

.