Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Mauritanie bílý velbloud
Mauritánie Mauritánie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Vnitřní politická situace se od převratu roku 2008 sice relativně zklidnila, avšak stále panuje riziko teroristických útoků (aktivní přítomnost teroristické skupiny Al-Káida v islámském Maghrebu), únosů západních turistů i útoků organizovaných zločineckých skupin na osamělé vozy turistů.
Vzhledem ke zhoršené bezpečnostní situaci v regionu Sahelu se nedoporučuje cestovat do východních a severních oblastí Mauritánie, zejména do příhraničních zón. V těchto částech země přetrvává zvýšené riziko únosů turistů, resp. teroristických útoků.
Upozorňujeme na zvýšený výskyt pozemních min při severních hranicích. Nedoporučujeme turisticky cestovat ani do ostatních oblastí země. Výjimku v naléhavých případech představuje hlavní město Nouakchott a hlavní dopravní osa sever-jih Nouadhinou-Nouakchott-Rosso, kde musíte být připraveni na množství silničních kontrol. Českým občanům, kteří mají v úmyslu do Mauritánie cestovat, se proto doporučuje informovat se před svým odjezdem na Velvyslanectví ČR v Rabatu o aktuálním vývoji situace v zemi a na základě získaných informací zvážit vhodnost cesty.
Mauritánie je sahelskou a pouštní zemí, je třeba se podle toho chovat: jezdit ve skupinách, mít dostatek pohonných hmot, tekutin i potravin, zdravotnického materiálu, nástroje a pomůcky na vyprošťování vozů, mimo hlavní silniční tahy pokud možno satelitní telefon. Velmi nebezpečné jsou také silnice ve zvlněném terénu, například na hlavní silnici z Nouakchottu na východ. Dochází tam při předjíždění velmi často k čelným střetům s protijedoucími vozidly.
Oficiálním jazykem je arabština, pro komunikaci lze také využít francouzštinu. Je třeba se připravit také na poněkud volnější pojímání času a pracovní doby (to se týká především pátků a doby ramadánu).
Mauritánie je muslimskou zemí, je důležité ctít místní zvyky. Prodej a konzumace alkoholu jsou zakázány. Opatrnost a respekt k místním zvyklostem platí dvojnásobně během ramadánu, kdy je zakázáno přes den nejen jíst a pít, ale také kouřit. Fotografování na veřejnosti může vyvolat velmi negativní reakce nejen snímaných osob, ale také kolemjdoucích. Také fotografování vojenských či vládních budov může způsobit nepříjemné problémy.
Doporučujeme volit velmi nenápadné oblečení, pro muže i pro ženy. Pokud nemáte důvěryhodný místní doprovod, nepohybujte se v noci pěšky venku, a to ani v Nouakchottu! V posledních měsících se konalo množství veřejných protestních akcí se silně náboženským zaměřením. Těmto akcím se zásadně snažte vyhnout. Nehovořte s nikým neznámým o citlivých náboženských a etnických tématech, či o lidských právech.
V zemi lze platit platební kartou jen výjimečně, rovněž zde téměř neexistují bankomaty. V Mauritánii je také velmi malé množství hotelů a dalších ubytovacích zařízení. Doporučujeme pít výhradně balené nápoje a jíst dobře tepelně zpracované maso. Předem si nechte ukázat maso, které bude použito při přípravě jídla. Vyhněte se zelenině a ovoci.
Pouze kolem 30 % silničních komunikací je zpevněných. Při cestě vozem je třeba dbát zvýšené opatrnosti zejména s ohledem na zvířata na silnici, neexistenci směrovek a nízký počet čerpacích stanic.
Všem turistům cestujícím do Mauritánie doporučujeme se registrovat do aplikace Ministerstva zahraničních věcí DROZD (http://drozd.mzv.cz/), která slouží k poskytování rychlé pomoci občanům v nouzi a účinné organizaci pomoci v případě přírodních katastrof i sociálních nepokojů.

Telefonní předvolba do Mauretánie je 00 222.
Letiště Nouakchott: 00 222 523 48/538 28/252 001/252009
Western Union: 000 222 525 33 18
DHL: 00 222 525 47 06
Čeští občané se mohou rovněž v případě nouze obrátit na kteroukoli ambasádu zemí EU v Nouakchottu. Doporučujeme se v případě potřeby spojit s níže uvedenými zastoupeními, jejichž povinností je v případě nouze vystavit i občanu ČR také tzv. ETD (Emergency travel document), který slouží jako náhradní cestovní doklad pro návrat do vlasti (použitelný v případě ztráty či odcizení cestovního pasu):
KONTAKTNÍ VELVYSLANECTVÍ ZEMÍ EU:
VELVYSLANECTVÍ FRANCIE
Rue Ahmed Ould Hamed
Quartier de Tevragh Zeina
Nouakchott
Tel: 00 222 45 29 96 99
http://www.ambafrance-mr.org/
ambafrance.nouakchott-amba@diplomatie.gouv.fr

VELVYSLANECTVÍ ŠPANĚLSKA
B.P.: 232.
Nouakchott
Tel. 00 222 4529 86 50, 4525 20 80, 4525 25 79
Fax: 00 222 4525 40 88
emb.nouakchott@maec.es

VELVYSLANECTVÍ NĚMECKA
BP 372
Nouakchott
Tel: 00 222 45 25 17 29, 45 25 10 32
info@nouakchott.diplo.de

DELEGACE EVROPSKÉ UNIE V MAURITÁNII
B.P. 213
Tevragh Zeina
Nouakchott
Tel : 00 222 45 25 27 24
Fax: 00 222 45 25 35 24
delegation-mauritania@eeas.europa.eu
http://www.delmrt.ec.europa.eu/


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.