Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Mosambik pobřeží
Mosambik Mosambik
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Celní a devizové předpisy

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Do Mosambiku lze bezcelně dovézt zboží pro osobní potřebu, maximálně však 400 cigaret, 100 cigarillos, 50 doutníků a 250 g tabáku, 1 litr destilátu, 5 litrů vína (tabák a alkohol pouze pro osoby starší 18 let), 50 ml parfému, 250 ml toaletní vody a další zboží do celkové hodnoty 200 USD. Dovoz narkotik a pornografického materiálu je zakázán, dovoz zbraní vyžaduje licenci.
V Mosambiku je používána místní měna metical (MZN, MT), přičemž přibližný kurs platný v květnu 2014 byl 1 USD = 31,5 MZN. Dovoz zahraniční hotovosti v hodnotě přesahující 5000 USD je třeba při příjezdu deklarovat. Dovoz či vývoz místní měny je zakázán. Počet míst, kde lze použít platební karty, se postupně rozšiřuje, na většině území je však platba v hotovosti stále jedinou možností.
Konkrétní podmínky pro dovoz, celní a další předpisy může pro české subjekty ověřit Honorární konzulát České republiky v Maputu.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.