Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Namibie panorama
Namibie Namibie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnilyNedoporučují se návštěvy satelitních sídlišť ve velkoměstech, procházky v osamělých místech a v centrech měst v podvečerních a večerních hodinách (zejména ve Windhoeku a Swakopmundu). Z důvodů minimalizace možných krádeží a napadení je vhodné na sebe neupozorňovat nošením cenností (šperky, hodinky, fotoaparáty). V Namibii se jezdí vlevo. Povinné jsou bezpečnostní pásy na všech sedadlech. S ohledem na velkou rozlohu je při cestách autem nutno s sebou vozit zásobu pohonných hmot, neboť čerpací stanice jsou pouze ve městech u hlavních silnic.
Při cestách do vnitrozemí je nutné mít sebou dostatečnou zásobu pitné vody. Pro návštěvu pouští a písečných oblastí na pobřeží je doporučováno použít auto s pohonem všech čtyř kol. Při cestách ve večerních a nočních hodinách je třeba věnovat řízení zvýšenou pozornost, neboť se na silnici často pohybují místní obyvatelé i zvěř. Doporučuje se mít auto stále uzamčeno a při opuštění vozidla nenechávat věci na sedadlech, při parkování pokud možno využívat hlídaných parkovišť. Objevily se případy přepadů za denního světla na odpočinkových místech u silnic a na místech frekventovaných turisty, např. u botanické zahrady ve Windhoeku.
Cennosti a větší hotovost se doporučuje nechat v sejfech v ubytovacích zařízeních a vozit s sebou pouze kopie dokumentů. Je nutné si být vědom skutečnosti, že mezi turisty často oblíbená levná ubytovací zařízení (zejména pro baťůžkáře) nabízí často jen velmi nízký standard zabezpečení majetku ubytovaných, jsou známy případy ukradení peněž ze sejfů ubytoven. Problémy se vyskytly například v ubytovně pro levné cestování Cardboard Box Backpackers ve Windhoeku.
Severní část Namibie (Národní park Etosha) je malarická, je proto žádoucí užívat antimalarika v kombinaci s repelentem. Koupání ve stojatých vodách a řekách se nedoporučuje s ohledem na možnost napadení krokodýly a hrochy a na nebezpečí nákazy bilharzií. V Namibii je část populace nakažena virem HIV. Vysoké procento populace je nakaženo pohlavními chorobami. Doporučuje se zvýšená opatrnost, zejména při styku s krvácivými poraněními. Zvláštní obezřetnosti se doporučuje dbát při cestách do hraniční oblasti s Angolou.
Nefotografuje vojenské a policejní objekty.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.