Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Pobřeží slonoviny
Pobřeží slonoviny Pobřeží slonoviny
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Celní a devizové předpisy

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Ivorijské celní předpisy jsou mimořádně komplikované. Z tohoto důvodu se doporučuje ověřit celní omezení při podání žádosti o vízum.

Pro osobní vůz je třeba si zajistit ve francouzském autoklubu celní karnet a pojistku, tzv. povinné ručení na členské země ECOWASu.

Dospělý cizinec smí pro potřeby osobního užití bez cla dovézt 1 láhev alkoholu nebo vína, 1 karton cigaret nebo 25 doutníků nebo 250g tabáku, 1 fotoaparát, 1 kameru, 1 přenosný psací stroj, 1 magnetofon, 1 dalekohled, sportovní vybavení atd. Teoreticky může ivorijská celnice požadovat faktury, aby se prokázalo, že dovážené přístroje jsou starší 6 měsíců, což se však v běžné praxi provádí jen zřídka.

Dovoz deviz a valut je zcela volný a povinná směna na osobu a den rovněž neexistuje. Devizová prohlášení při příletu teoreticky existují, nicméně se zpravidla nevyplňují nebo chybí při příletu příslušné formuláře. Přesto je lepší devizové prohlášení raději mít pro případnou pozdější kontrolu. Cestující totiž může vyvézt ze země v zásadě menší nebo stejnou částku volné měny či cestovních šeků, které skutečně dovezl, pokud je ovšem řádně deklaroval.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.