Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Pobřeží slonoviny
Pobřeží slonoviny Pobřeží slonoviny
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Před cestou se doporučuje věnovat pozornost aktuálním sdělením v kapitole "Upozornění pro cesty do zahraničí" na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Návštěva země z důvodů turistiky se velmi důrazně nedoporučuje. Výjimkou jsou nezbytné důvody obchodně-ekonomického a humanitárního charakteru.

Velvyslanectví České republiky v Akkře registruje stále více případů podvodů přes internet, které mají svůj původ v Pobřeží slonoviny. Podvodníci nabízí milostné vztahy, manželství, neodolatelné obchodní nabídky a pracovní příležitosti, aby své oběti po několika týdnech i měsících zpracovávání požádali o finanční prostředky („snoubenky“ potřebují prostředky na letenku, „obchodníci“ musí zaplatit registrační poplatky, atp.). Velvyslanectví České republiky v Akkře české občany důrazně varuje před zasíláním finančních prostředků neznámým lidem a před „výhodnými“ obchody se vzácnými kovy a kameny. Jedná se o podvod. V případě jakýchkoli pochybností se neváhejte obrátit na Velvyslanectví České republiky v Akkře: accra@embassy.mzv.cz
Více informací naleznete zde:
http://www.mzv.cz/accra/cz/zpravy_a_udalosti/indexhtml

Důrazně se připomíná nutnost dodržování základních hygienických pravidel při cestování do západní Afriky: pití pouze nezávadné, tj. hygienicky balené nebo převařené vody, požívání ovoce a zeleniny, které je možno oloupat, důkladná tepelná úprava veškerých potravin a vyloučení stravy, o jejíž nezávadnosti je možno pochybovat (např. kostky ledu do nápojů, zmrzlina, jídlo od pouličních prodejců, stravování s místními obyvateli apod.).

V Pobřeží slonoviny je rozšířená pouliční kriminalita. Nedoporučuje se vycházet bez doprovodu a po setmění. Vzhledem k početným krádežím a loupežným přepadením se nedoporučuje viditelné nošení cenností (hodinky, prsteny, řetízky). V případě přepadení by se neměl klást odpor. Velmi riskantní jsou i noční jízdy automobilem (nebezpečí ozbrojených útoků banditů). Silnice jsou navíc nekvalitní a nebezpečné. Na četných policejních a vojenských kontrolních místech je třeba v klidu vyčkat kontroly dokladů a podrobit se prohledání vozu.

Ivorijský trestní zákoník obsahuje ustanovení o zákazu šarlatánství, čarodějnictví, rozšiřování pornografie a podvratného tisku, prostituce, potulky a žebrání, pobuřování a urážky hlavy státu a odporu funkcionářů. Prodej narkotik podléhá odnětí svobody na 5 - 20 let, jejich držení či užívání na 3 měsíce až 5 let. Je také vyměřena vysoká pokuta.

Existuje silná vazba obyvatel na náboženské a etnické tradice. Doporučuje se proto dodržovat základní pravidla slušného chování a respektovat náboženské a etnické svátky.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.