Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Rwanda gorilí mládě
Rwanda Rwanda
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Politická situace je stabilní. V hlavním městě Kigali jsou zavedena bezpečnostní opatření, která mají pozitivní vliv na nízkou míru obecné kriminality. Mimo hlavní město je však lépe cestovat organizovaně.

Doporučuje vyvarovat se cestování po venkovských oblastech u hranic s Konžskou demokratickou republikou s výjimkou měst Gisenyi, Kibuye a Cyangugu. V oblasti se mohou vyskytovat ojedinělé přeshraniční ozbrojené útoky geril. Taktéž se nedoporučuje cestovat do pohraničních oblastí s Burundi.

Cesty do národních parků jsou možné pouze prostřednictvím cestovních kanceláří (lze organizovat přímo z Kigali, ale lépe je mít vše připraveno předem). Bez povolení Rwandské kanceláře pro turistiku a národní parky (ORTPN) je vstup do národních parků zakázán. Turistům se doporučuje, aby za každých okolností opustili národní park před setměním.

Hromadné taxíky–dodávky nebo taxi-mopedy jsou běžnou formou hromadné dopravy ve městech i mimo ně. Jsou však častými účastníky dopravních nehod, proto se nedoporučuje tento typ dopravy používat.

Pro cesty mimo Kigali je možné využít pronájem vozidla (včetně místního řidiče), avšak je nezbytné zvolit renomovanou společnost, zejména pokud je plánována návštěva okolních zemí. V takovém případě je zásadně nezbytné, aby kompletní itinerář trasy byl zanesen do nájemní smlouvy.

Vstup do země je možný letecky přes letiště v Kigali, po silnici z Ugandy nebo z Tanzánie. Příjezd po silnici z území Burundi nebo Konžské demokratické republiky se z bezpečnostních důvodů důrazně nedoporučuje. Ve všech případech je nutno použít terénní automobil. Použití lodní dopravy z Konžské demokratické republiky se zásadně nedoporučuje.

Komunikace nejsou dobře udržované, na severovýchodě nebezpečné. Sesuvy půdy i na hlavních silnicích jsou časté během období dešťů (koncem jara a na podzim).

Fotografování vládních budov je zakázáno.

Používání igelitových sáčků je z důvodu ochrany životního prostředí zakázáno. Na letišti jsou proto volně držené igelitové sáčky a tašky zabavovány s tím, že návštěvník obdrží náhradní ekologický obal.

Rwandskou měnou je rwandský frank.

Základní potraviny jsou dosažitelné, zásobování v Kigali je bez problémů. Vodu z vodovodního řadu je možno pít pouze po delším převáření a přefiltrování.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.