Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Senegal opice
Senegal Senegal
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Hlavní mezi hlavní turistická centra patří Dakar, tzv. petite côte (Saly, Somone, Ngaparou apod) a oblast Casamance (Cap-Skirring a Ziguinchor). Doporučujeme dbát zvýšené opatrnosti při podezřelých nabídkách sňatků, obchodních nabídkách a pracovních příležitostech, kdy podvodníci po určité době začnou požadovat zaplacení různých registračních poplatků apod.

Homosexualita a její projevy jsou v Senegalu nezákonné a trestné.

Bezpečnostní situace na většině území Senegalu je dobrá, s výjimkou hranic s Mali a jihosenegalského regionu Casamance, kde se ovšem situace v poslední době velmi zlepšila. Dříve docházelo v této oblasti k občasným lokálním ozbrojeným střetům mezi armádou a separatistickými rebely, dodnes jsou tu oblasti, kde se vyskytují miny. Jedná se především o region západně od města Kolda, a to zejména oblasti severně od města Bignona.  V rámci regionu Casamance je bezpečný západní pás mezi městem Ziguinchor a Cap Skirring hojně využívaný turisty. Cestování do této oblasti se doporučuje letecky z Dakaru do města Ziguinchor či Cap Skirring, případně  lodí z Dakaru do Ziguinchoru. 
Mezi městy Ziguinchor a Cap Skirring je možné využít i silniční spojení.


V Dakaru se lze setkat s častými projevy slovního obtěžování turistů (formou nabídek nejrůznějšího zboží) a případy pouliční kriminality (krádeže) podobně jako v dalších světových metropolích. Na veřejnosti doporučujeme nenosit cennosti a zásadně nenechávat své tašku s osobními doklady bez dozoru.

Vhledem k tomu, že mnoho vozidel jezdí v noci bez zapnutých světel a špatně osvětlené bývají i městské aglomerace (mj. i v důsledku výpadků elektrického proudu), doporučujeme cestovat dopravními prostředky pouze za světla.

Důrazně se připomíná nutnost dodržování základních hygienických pravidel při cestování do západní Afriky: časté mytí rukou, pití balené nebo převařené vody, důkladná tepelná úprava veškerých potravin. Výrazně se doporučuje vyvarovat se stravy, o jejíž nezávadnosti je možno pochybovat (např. kostky ledu do nápojů, pouliční jídlo, stravování s místními obyvateli apod.)

Úředním jazykem v Senegalu je francouzština, kterou ovšem neovládají všichni. Většina obyvatel jsou muslimové, jejich vztahy s katolickou menšinou jsou však velmi přátelské. Díky tomu jsou v Senegalu oficiálními dny pracovního volna hlavní muslimské i katolické svátky.


Všem turistům cestujícím do Senegalu doporučujeme se registrovat do aplikace Ministerstva zahraničních věcí ČR DROZD (http://drozd.mzv.cz/), která slouží k poskytování rychlé pomoci občanům v nouzi a účinné organizaci pomoci v případě přírodních katastrof i sociálních nepokojů.
Telefonní předvolba do Senegalu je 00 221.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.