Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Libérie kaučukovníky
Sierra Leone Sierra Leone
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Před cestou se doporučuje věnovat pozornost aktuálním sdělením v kapitole "Upozornění pro cesty do zahraničí" na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

V Sierra Leone je rozšířená pouliční kriminalita. Nedoporučuje se vycházet bez doprovodu a po setmění. Vzhledem k početným krádežím a loupežným přepadením se nedoporučuje viditelné nošení cenností (hodinky, prsteny, řetízky). V případě přepadení by se neměl klást odpor. Velmi riskantní jsou i noční jízdy automobilem (nebezpečí ozbrojených útoků banditů). Silnice jsou navíc nekvalitní a nebezpečné.

Cestování do vnitrozemí by mělo být, vzhledem k infrastruktuře zničené během občanské války, dobře naplánováno a to nejlépe ve spolupráci s jednou z mnoha zastoupených nevládních organizací.

Ačkoli rekonstrukce země pokračuje, důsledky občanské války jsou všudypřítomné. Přestože bohatá na zdroje (diamanty, bauxit, rutil), je Sierra Leone jednou z nejchudších zemí světa. Cizinci pobývající ve Sierra Leone se převážně angažují v oblasti humanitární pomoci a rozvojové spolupráce.

Valuty je možno směnit v několika bankách. Cestovní šeky a kreditní karty nejsou zpravidla přijímány, luxusní hotely však platební karty přijímají.

Důrazně se připomíná nutnost dodržování základních hygienických pravidel při cestování do západní Afriky: pití pouze nezávadné, tj. hygienicky balené nebo převařené vody, požívání ovoce a zeleniny, které je možno oloupat, důkladná tepelná úprava veškerých potravin a vyloučení stravy, o jejíž nezávadnosti je možno pochybovat (např. kostky ledu do nápojů, zmrzlina, jídlo od pouličních prodejců, stravování s místními obyvateli apod.).

Zákon z britského koloniálního období, který nebyl doposud zrušen, zakazuje mužskou homosexualitu, ženská homosexualita není zákonem zakázána. Podle tohoto zákona z roku 1861 je mužská homosexualita trestána 10tiletým odnětím svobody. Zákon není v praxi aplikován, homosexualita je však velkou částí populace odmítána jako porušení tradičních norem a hodnot.

Další dostupné informace:
http://www.statehouse.gov.sl/
http://www.sierra-leone.org/

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.