Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Tanzánie
Tanzanie Tanzanie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Politická situace je relativně stabilní. Z bezpečnostního hlediska je problémem vysoká míra kriminality, často zaměřené proti zahraničním turistům, nezřídka za použití násilí nebo hrozby násilím. V řadě případů byli turisté přinuceni k vybrání vysokých obnosů hotovosti z bankomatu a jeho odevzdání pachatelům. Jsou zaznamenány i četné případy únosů turistů, kdy únosci požadovali, aby příbuzní či známí obětí platili vysoké částky za jejich propuštění.

Mimořádně vysokou opatrnost doporučujeme při cestách z mezinárodního letiště v Dar Es Salaamu, na němž se pohybují osoby nabízející taxislužbu, kteří pracují pro kriminální skupiny. Za bezpečný transport z letiště lze považovat vozy taxi vybavené systémem GPS, například toho typu, jaké provozuje firma Uber.

Upozorňujeme na nezbytnost při cestách vozidly (též vozidly taxi) zamykat všechny dveře a mít uzavřená okna, dále mít k dispozici platební kartu pojištěnou proti neoprávněnému výběru a s omezeným limitem. Při ubytování v hotelech nižší a střední třídy je vhodné platební kartu pokud možno vůbec nepoužívat. V případě hlášení přepadení na policejní stanici je třeba pečlivě pročíst policejní protokol, zda jsou v něm události popsané tak, jak k nim skutečně došlo.

Varujeme před možným výskytem ozbrojených přepadení a únosů automobilů v pohraniční oblasti s Burundi.

Při řízení vozidla je třeba dbát zvýšené pozornosti; nehodovost je velmi vysoká. Dopravní nehody s účastí autobusů veřejné dopravy jsou dosti časté. Nedoporučuje se cestovat autem po setmění mimo město. Automobily jezdí totiž často neosvětlené či zůstávají bez jakékoliv výstrahy a osvětlení odstaveny v jízdním pruhu.
V centru měst je třeba neustále sledovat situaci kolem sebe, v davu si pokud možno udržovat větší odstup a důsledně se vyhýbat větším skupinám lidí.
Vstup do země je možný letecky přes mezinárodní letiště Dar es Salaam International Airport, po silnici z Keni, Zambie, Malawi, Mosambiku (nutno použít vnitrozemskou cestu - převoz přes řeku Ruvuma není určen pro automobily). Ve všech případech se doporučuje terénní vůz - při vstupu se platí silniční daň v závislosti na délce pobytu v zemi. Železnici je možno použít z Keni nebo Zambie. Lodní přeprava možná přes námořní přístavy v Dar es Salaamu, v Tanze, na Zanzibaru nebo Pembě, použití tohoto druhu dopravy po jezerech se důrazně nedoporučuje. V posledních letech došlo také k několika tragickým nehodám trajektů mezi pevninou a ostrovy Zanzibar a Pemba.
V celé oblasti severozápadního Indického oceánu existuje zvýšené riziko pirátských útoků. Posádkám lodí se v případě uskutečnění plavby doporučuje sledovat aktuální varování na stránkách ICC International Maritime Bureau (www.icc-ccs.org/home/piracy-reporting-centre) a registrovat se u Střediska námořní bezpečnosti EU NAVFOR (www.mschoa.org). V případě nutnosti proplutí ohroženými vodami se doporučuje využít některé z nabídek komerčních ozbrojených eskort/konvojů.
Velkou část populace Tanzanie tvoří muslimové, a to především v pobřežních oblastech a na Zanzibaru a Pembě. Doporučujeme se proto oblékat rezervovaně a respektovat místní obyčeje. Ženám se nedoporučuje nosit šortky a oblečení bez rukávů mimo turistická letoviska, především pak ve městě Stone Town na Zanzibaru. Homosexualita je společenské tabu a současně ilegální a může být trestána vysokými pokutami a trestem odnětí svobody, v krajním případě doživotím.
Tanzanský šilink (TZS) je volně směnitelný při příjezdu a omezeně směnitelný při odjezdu ze země (je nutno se prokázat stvrzenkou o provedené směně). Nejvhodnější valutou pro směnu je americký dolar, bankovky starší roku 2003 však nejsou běžně akceptovány.
K dostání jsou základní potraviny, voda z vodovodního řadu není pitná, často vůbec neteče, je nutno ji déle převařovat a filtrovat. Dále je nutno počítat s častými výpadky elektrického proudu.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.