Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Togo
Togo Togo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Před cestou se doporučuje věnovat pozornost aktuálním sdělením v kapitole "Upozornění pro cesty do zahraničí" na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Velvyslanectví České republiky v Akkře registruje stále více případů podvodů přes internet, které mají svůj původ v Togu. Podvodníci nabízí milostné vztahy, manželství, neodolatelné obchodní nabídky a pracovní příležitosti, aby své oběti po několika týdnech i měsících zpracovávání požádali o finanční prostředky („snoubenky“ potřebují prostředky na letenku, „obchodníci“ musí zaplatit registrační poplatky, atp.). Velvyslanectví České republiky v Akkře české občany důrazně varuje před zasíláním finančních prostředků neznámým lidem a před „výhodnými“ obchody se vzácnými kovy a kameny. Jedná se o podvod. V případě jakýchkoli pochybností se neváhejte obrátit na Velvyslanectví České republiky v Akkře: accra@embassy.mzv.cz
Více informací naleznete zde:
http://www.mzv.cz/accra/cz/zpravy_a_udalosti/index.html

V Togu je rozšířená pouliční kriminalita. Nedoporučuje se vycházet bez doprovodu a po setmění. Nedoporučuje se pohybovat se pěšky. Vzhledem k početným krádežím a loupežným přepadením se nedoporučuje viditelné nošení cenností (hodinky, prsteny, řetízky, větší hotovost, kreditní karty, mobilní telefony). V případě přepadení by se neměl klást odpor, aby se zamezilo případné nekontrolovatelné reakci ze strany pachatele.

Na pláži by měl člověk být obezřetný, zůstávat pouze ve vyhrazených hlídaných částech. Jednak zde existuje nebezpečí utonutí kvůli silnému spodnímu proudu směřujícímu na otevřené moře, dále pak z důvodu přepadení. Za žádných okolností by člověk neměl zůstávat na pláži po setmění.

Důrazně se připomíná nutnost dodržování základních hygienických pravidel při cestování do západní Afriky: pití pouze nezávadné, tj. hygienicky balené nebo převařené vody, požívání ovoce a zeleniny, které je možno oloupat, důkladná tepelná úprava veškerých potravin a vyloučení stravy, o jejíž nezávadnosti je možno pochybovat (např. kostky ledu do nápojů, zmrzlina, jídlo od pouličních prodejců, stravování s místními obyvateli apod.).

Silnice a vozidla jsou převážně v havarijním stavu. Vzhledem k přítomnosti pěších a zvířat na silnici a absenci pouličního osvětlení a osvětlení vozidel, jsou noční jízdy automobilem velmi riskantní. Výstavba silnic a z ní vyplývající dopravní zácpy jsou také často využívány k otevření dveří auta a krádežím. Dveře od auta by proto měly být vždy uzamčeny, okénka zavřena a žádná zavazadla ani předměty (zejména fotoaparáty a mobilní telefony) by neměly být zvenku vidět. I ve vnitrozemí se vyskytují případy předstíraných nehod a silničních blokád využívaných pro ozbrojené útoky banditů. Při dopravní nehodě se proto doporučuje - bez ohledu na příčinu – nezůstávat na místě, ale odjet okamžitě na nejbližší policejní stanici. Vzhledem k tomu, že jsou po setmění často prováděné policejní kontroly, měl by mít člověk u sebe kopii datové stránky pasu a víza.

U všech oblastí souvisejících s bezpečností (veřejné budovy, nádraží, letiště, přístavy, apod.), jakož i letecké pohledy na území Toga, platí zákaz fotografování

Tožský trestní zákon stanovuje vysoké tresty za trestné činy související s drogami. Hrozí pokuty až do výše 200.000 € a odnětí svobody až na 20 let.

Homosexuální chování je trestáno odnětím svobody až na 3 roky a pokutou.

Veřejná prostituce je v Togu sice rozšířená, ale zakázaná a trestaná pokutou nebo vězením. Při jednání s prostitutkami se doporučuje zvláštní opatrnost i kvůli vážnému poškození zdraví (HIV). Pravidelný nebo úzký kontakt s prostitutkami může být považován za trestný čin kuplířství a hrozí pokuta až do výše € 1.500 a trest odnětí svobody až na 5 let. V Togu je navíc poměrně vysoké riziko nákazy virem HIV, mezi místními prostitutkami je infikovanost odhadována na 54 %.

Další dostupné informace:
www.togo.gov.com
www.republicoftogo.com

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.