Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Carthago-Tunisia
Tunisko Tunisko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Dlouhodobě  je zaznamenán zvýšený zájem tuniských občanů o sňatky s občankami EU/ČR. Jedná se o kategorii mužů zpravidla ve věku 20 - 30 let, bez dokončeného vzdělání, stálých příjmů, kteří v průběhu turistické sezóny pracují pro hotely či turistické kanceláře a jejichž socioekonomická situace není stabilní. Velvyslanectví registruje značný počet případů, kdy jsou občanky EU/ČR opakovaně kontaktovány tuniskými muži za účelem seznámení i prostřednictvím sociálních sítí. Zastupitelský úřad doporučuje se takovým vztahům vyhýbat, protože těmto mužům zpravidla nejde o seriózní vztah, nýbrž cílem je  získání povolení k pobytu v členském státu EU. Ženy se v těchto vztazích zpočátku necítí být využívány, protože se k nim jejich tuniský partner chová zcela odlišně, než jsou zvyklé z českého prostředí (vyznání lásky a její jedinečnosti přichází velmi rychle, stejně jako návrh na manželství, dárky, výlety a romantické chvíle jsou součástí strategie, do jejíchž sítí se pravidelně chytí řada žen, které jsou o čestných úmyslech svých nápadníků neochvějně přesvědčeny). Takové vztahy mohou trvat i několik let, dokud se tuniskému muži nepodaří získat vízum; po přicestování do EU se však postupně většina vztahů rozpadá, a tuniští partneři tak konečně mohou navázat vztah s k sobě adekvátní partnerkou se stejnými kulturními a náboženskými vazbami, jíž mohou nabídnout pobyt v EU, který získali díky předchozímu manželství s občankou EU/ČR.

Pokud jde o bezpečnostní situaci, riziko ojedinělého teroristického útoku se týká celého území Tuniska. Místní bezpečnostní složky zvyšují svoji přítomnost na exponovaných turistických místech.

Nárazově dochází k demonstracím a sociálním nepokojům ve všech částech země. Z bezpečnostních důvodů není doporučováno zdržovat se na jakýchkoli veřejných místech, kde potenciálně hrozí srocení většího množství lidí; toto riziko se týká především pátečního odpoledne a podvečera po skončení pravidelné týdenní tzv. velké modlitby. Ve večerních a nočních hodinách se cestování nedoporučuje. Taktéž je nezbytné se při cestování vyhýbat vedlejším či neoznačeným cestám.

Jižní pouštní oblasti jižně od města Tataouine jsou vojenskou zónou se zvláštním bezpečnostním režimem. Turisté cestující do této oblasti mimo organizované zájezdy jsou povinni požádat o povolení k průjezdu guvernorát ve městě Tataouine 4 - 6 týdnů před cestou. V oblastech při státní hranici s Alžírskem a Libyí existuje zvýšené bezpečnostní riziko. Silně rizikové jsou v tomto smyslu především oblasti na západ od linie Ain Draham - Jendouba - Le Kef – Kasserine - Sidi Bouzid - Gafsa - Tozeur a oblasti na jih od linie Tozeur - Kébili – Medenine – Zarzis. Zvýšené riziko se zde týká nejen únosů, ale i obecně útoků na západní cíle, včetně turistů. S ohledem na bezpečnostní situaci a zvýšený výskyt teroristických aktivit v regionu, taktéž není doporučeno cestovat do horských oblastí v rámci guvernorátů Kasserine a Le Kef.

Pokud jde o obecnou kriminalitu je registrován zvyšující se počet případů krádeží či loupežných přepadení, zneužití kreditních karet či padělaných bankovek.

Mimořádné opatrnosti by měly dbát osamělé ženy, které by se neměly procházet samy odlehlými a málo frekventovanými místy, pohybovat se v noci či upoutávat pozornost příliš odhalujícím oblečením a navazovat komunikaci s neznámými muži. Postupně dochází k posilování islámského charakteru země a v souvislosti s tím se mj. množí i slovní i fyzické útoky na sekulárně oděné ženy.

Je zakázáno fotografovat vládní, policejní a vojenské objekty, nádraží, letiště a další budovy označené tuniskou vlajkou (např. prezidentský palác, hlavní sídla tuniských hromadných sdělovacích prostředků apod.) a uniformované osoby. Vstup do mešit v době modliteb je nevěřícím zakázán. Zakázáno je fotit muslimy, kteří svůj rituál provádějí mimo mešitu. Při focení místních obyvatel se doporučuje požádat je o svolení. Je zakázáno fotografovat židovské objekty, které jsou přísně střeženy policií. Je třeba respektovat zákaz vstupu do blízkosti těchto objektů, pokud je u nich vymezen prostor s policejní hlídkou.

Přístup k cizincům je zatím poměrně tolerantní, přesto nelze zapomínat, že Tunisko je zemí muslimskou. Tomu je třeba přizpůsobit chování (např. pokud jde o navazování kontaktů s místními dívkami a požívání alkoholu) a oblékání (zejména mimo turistické zóny vynechat příliš vyzývavé modely).

Je třeba mít rovněž na paměti, že dle tuniské legislativy je postižitelné homosexuální jednání, za něž hrozí peněžní pokuta, příp. nepodmíněný trest odnětí svobody. Lze se rovněž setkat s kontrolami mravnostní policie, a to nejen v případě homosexuálních párů. Tuniská legislativa rovněž zakazuje držení psychotropních a omamných látek, byť pro vlastní potřebu a jejich konzumaci.

V době postního měsíce ramadánu platí v Tunisku řada omezení majících dopad na běžný život (např. zkrácená pracovní doba úřadů či otevírací doba restauračních zařízení apod.). Během ramadánu není vhodné jíst ani pít na veřejnosti a doporučuje se respektovat další zákazy či omezení. Zvýšenou opatrnost je v tomto období taktéž nutno věnovat řízení motorových vozidel, kdy existuje vyšší riziko dopravních nehod vlivem nižší pozornosti řidičů oslabených půstem.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.