Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Uganda jezero Bunyonyi
Uganda Uganda
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Telefonní číslo pro nouzové případy (policie, ambulance, hasiči) je 999.

V Kampale lze doporučit Mulago Hospital (tel. 554001-08), Kampala International Hospital (tel. 340531), Nsambya Hospital (tel. 269969, 266998), Mengo Hospital (tel. 270222,- 23) nebo Kololo Hospital (tel. 231935), které poskytují kvalitní péči. Ve větších městech, např. Masaka, Jinja, Entebbe, Kabale nebo Mbarara, jsou státní nemocnice, jejichž standard je sice nižší, ale lze v nich obdržet první pomoc a nezbytné léky.
Zdravotními riziky jsou cholera, hepatitida typu A a B, malárie a žlutá zimnice, vyskytuje se také meningitida A a W. V posledních letech se objevily výskyty Eboly, horečky Marburg a konžsko-krymské krvácivé horečky.
Běžná preventivní opatření proti nákaze HIV/AIDS jsou žádoucí.
Před odjezdem se doporučuje kontaktovat centrum cestovní medicíny, které doporučí vhodná očkování. Před nástupem cesty je žádoucí začít užívat antimalarika, pokud je lékař doporučil.
Doporučuje se sjednat si zdravotní pojištění u renomované pojišťovny a kromě pojistky (s adresou a telefonem na asistenční službu) pro případ náhlého úrazu či onemocnění disponovat též kreditní kartou. Aby byl pacient v Ugandě vůbec přijat k zákroku nebo ošetření (a to i akutnímu, např. po dopravní nehodě), je naprosto nezbytné, aby byl pojištěn u renomované zdravotní pojišťovny, která garantuje úhradu nákladů zdravotního zákroku, nebo aby platil hotově - i těžké úrazy byly často přijaty až tehdy, když byla předem zkontrolována solventnost pacienta. Z toho důvodu se proto doporučuje mít jak pojistku tak i kreditní kartu.
Vodu z vodovodu je nutno převařovat nebo nahrazovat vodou balenou. Při konzumaci nápojů v restauracích se doporučuje vyvarovat se konzumace ledu.převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.