Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Uganda jezero Bunyonyi
Uganda Uganda
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Politická a bezpečnostní situace v zemi je relativně stabilní. Doporučujeme ovšem vyvarovat se cest do regionu Karamoja v severovýchodní části Ugandy vzhledem k častým ozbrojeným střetům mezi místními kmeny (okresy Katido, Moroto, Nakapiripirit, Katakwi, Kaabong, Abim, Kapchorwa a Bukwa) s výjimkou parku Kidepo Valley National Park, kam doporučujeme se přepravit letecky. Bezpečné nejsou ani příhraniční oblasti, především s Konžskou demokratickou republikou.
Při návštěvě ugandských národních parků doporučujeme využít registrované cestovní kanceláře. Před jakoukoliv návštěvou parku je dobré kontaktovat Ugandan Wildlife Authority (UWA) ohledně aktuální bezpečnostní situace. Kontaktní údaje: web: www.ugandawildlife.org tel.: +256 414 355000, +256 312 355000, Fax: +256 414 346 291, e-mail: info@ugandawildlife.org.
Nehodovost v silniční dopravě je vysoká, vzhledem k technickému stavu vozového parku, komunikací i neohleduplnému stylu řízení. Dopravní nehody se nezřídka týkají i autobusů na linkách mezi ugandskými městy i na mezinárodních spojích do Nairobi, Kigali a Dar es Salaamu. Nedoporučuje se využívat lodní přepravy na jezerech. Nedoporučujeme cestovat autem po setmění mimo město - kromě rizika ozbrojených přepadení osobních aut i autobusů jsou nebezpečím i nákladní automobily, které jezdí často neosvětlené nebo zůstávají bez výstrahy a osvětlení odstaveny v jízdním pruhu. V centru měst je vhodné neustále sledovat situaci kolem sebe, v davu si pokud možno udržovat větší odstup a důsledně se vyhýbat jakýmkoliv shromážděním.
Běžná kriminalita je poměrně rozšířená. Doporučujeme obezřetnost, nabízí-li vám někdo potraviny či nápoje – vyskytly se případy, kdy byli turisté omámeni drogou a následně okradeni.
Homosexualita je v Ugandě společensky neakceptovaná, ilegální a postižitelná vysokými tresty, včetně vězení.
Používání bankovních karet není příliš rozšířeno, navíc se vyskytují případy jejich neoprávněného použití i v mezinárodních hotelech. Nejvhodnější valutou je americký dolar. Upozorňujeme, že dolarové bankovky starší roku 2001 nejsou všeobecně akceptovány.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.