Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Uganda jezero Bunyonyi
Uganda Uganda
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Bezpečnostní situace

V Ugandě se konaly dne 14. ledna 2021 prezidentské a parlamentní volby; předvolební kampaň se vyznačovala mimořádně násilným průběhem. Opozice obvinila vládu z volebních podvodů a machinací. Není vyloučeno, že příznivci opozice se opět uchýlí k protestům, politickým shromážděním a demonstracím, při nichž může opět dojít k násilným konfrontacím s bezpečnostními složkami státu. Při protestech během předvolební kampaně zemřely v listopadu 2020 desítky lidí; doporučujeme proto se důsledně vyhýbat jakýmkoli shromážděním.

Pokud se ocitnete v místě, kde se odehrává politická demonstrace, zachovejte klid a zkuste se z oblasti vzdálit co nejbezpečnější trasou. Pokud cestujete ve vozidle, přesvědčete se, zda jsou zamčené dveře. Pokud jste ve svém ubytování a poblíž je demonstrace, zůstaňte uvnitř, pokud usoudíte, že opuštění vašeho ubytování je nebezpečné.

Běžná kriminalita je značně rozšířená; jedná se hlavně o krádeže (včetně krádeží kabelek a tašek páchaných okolojedoucími motocyklisty a krádeží věcí z vozidel) a vloupání do ubytovacích zařízení. Vyskytly se případy, kdy byly ve veřejné dopravě či v barech turistům podány omamné prostředky a poté byli okradeni; nepřijímejte proto nápoje od neznámých lidí.

Nenoste u sebe větší částky hotovosti ani šperky nebo hodinky. Zvláštní pozornost věnujte svému cestovnímu pasu; pořiďte si předem kopie datové stránky pasu a bezpečně je uschovejte. Při chůzi ve městě buďte zvlášť opatrní, sledujte neustále situaci kolem sebe a pokud je to možné, vyhněte se procházkám po setmění. Nenavštěvujte chudinské čtvrti (slumy) velkých měst.

Při návštěvě národních parků doporučujeme využít registrované cestovní kanceláře. Před návštěvou kteréhokoli parku je vhodné kontaktovat Uganda Wildlife Authority a informovat se o aktuální bezpečnostní situaci. Kontaktní e-mail: info@ugandawildlife.org

Doprava

Při jízdě autem ve městě mějte dveře zamčené a okna zavřená. Ke krádežím z aut a taxíků často dochází během stání v běžném provozu (při čekání na křižovatkách či v kolonách). Nenechávejte cennosti ve vozidlech. Pokud vás zastaví ozbrojení zločinci, nebraňte se.

Nedoporučujeme cestovat autem po setmění mimo hlavní město (jedinou výjimkou je silnice mezi Kampalou a mezinárodním letištěm v Entebbe). Kromě ozbrojených přepadení riziko zvyšují neosvětlená vozidla nejrůznějšího druhu (včetně vozů odstavených bez výstrahy v jízdním pruhu), hospodářská zvířata a cyklisté, jakož i všeobecně rozšířené používání dálkových světel protijedoucími řidiči.

Nehodovost v silniční dopravě je velmi vysoká vzhledem k technickému stavu vozidel, komunikací i riskantnímu stylu řízení. Dopravní nehody nezřídka postihují i autobusy na linkách mezi ugandskými městy i na mezinárodních spojích do Nairobi, Kigali a Dar es Salaamu. Byla zaznamenána i noční loupežná přepadení dálkových autobusů.

Nedoporučuje se využívat lodní dopravy na jezerech.

Bezpečnostní situace v regionech

V severovýchodní Ugandě (oblast Karamoja) se v minulých letech odehrávaly mezietnické konflikty i občasné útoky na bezpečnostní síly. Cizinci nejsou obvykle terčem útoků, ale doporučujeme při cestování po této oblasti zvýšenou opatrnost. Dalším rizikem SV Ugandy jsou záplavy během období dešťů (březen až květen a říjen až listopad). Doporučujeme sledovat aktuální situaci a používat vhodná auta (4x4). Každá skupina by měla mít k dispozici minimálně dvě auta.

Do severní Ugandy – tj. oblastí při hranicích s Jižním Súdánem – se z bezpečnostních důvodů (ozbrojené střety, loupežná přepadení) nedoporučuje cestovat.

Bezpečnostně komplikovaná je i západní Uganda – tj. oblasti při hranicích s Konžskou demokratickou republikou. V okresech kolem pohoří Rwenzori (Bundibugyo, Kasese a Ntoroko) se v minulém desetiletí odehrávaly násilné střety; ty sice nebyly namířeny proti turistům, nicméně před návštěvou doporučujeme si zjistit aktuální informace a celkově během cesty dbát zvýšené opatrnosti. V národních parcích Mgahinga Gorilla a Bwindi Impenetrable Forest turisty vždy doprovázejí příslušníci ozbrojených sil.

Místní zvyky

Homosexuální aktivita je v ugandské konzervativní společnosti nelegální a není tolerována. Veřejné projevy homosexuality, jako je líbání na veřejných místech, by mohly vést k zatčení a uvěznění.

Je nezákonné nakupovat, prodávat, zabíjet nebo odchytávat chráněnou zvěř nebo obchodovat s částmi těl zvířat, pokud nemáte vyřízenou a zaplacenou licenci. Uganda je signatářem Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), která zakazuje obchodování se slonovinou. Nákup či obchodování s uvedenými předměty vede k trestnímu stíhání.

Kouření je zakázáno na všech úřadech a pracovištích a v dopravních prostředcích. Jsou zakázány elektronické cigarety a tabák do vodní dýmky. Tresty za obchodování s drogami jsou velmi přísné.

Je zakázáno fotografovat vojenské a vládní objekty. Pokud fotografujete lidi, vždy nejprve požádejte o svolení.

Nejvhodnější valutou je americký dolar.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.