Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Zimbabwe vodopády
Zimbabwe Zimbabwe
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Zimbabwe se potýká s dlouhodobou ekonomickou, finanční, energetickou a humanitární krizí. Ekonomika v roce 2019 zaznamenala propad o 18%, v některých měsících inflace dosáhla astronomických 300%. Sucho způsobilo výpadky výroby elektřiny z vodních zdrojů, denní odstávky trvají až 18 hodin. Kurz zimbabwského dolaru se postupně vůči americkému dolaru propadá, na konci roku 2019 jeden USD představoval 15 zimbabwských dolarů.

Společně se zdražováním a častou nedostupností pohonných hmot, léků a potravin, inflací v řádech stovek procent, přerušením některých veřejných služeb (čistění vody v hlavním městě, svoz odpadků, atd.) a kritickým nedostatkem elektřiny (výpadky až 18 hodin denně) vznikla výbušná směs, která pravidelně (podzim 2018, leden 2019, srpen 2019, prosinec 2019) vede k vypuknutí masových protestů a stávkám státních zaměstnanců. Proti demonstracím policie zasahuje velmi tvrdě za použití slzného plynu, obušků a dalších donucovacích prostředků.

Cestovatelům do Zimbabwe se proto důrazně doporučuje vyhnout se všem shromážděním, zejména těm politickým. Fotografování příslušníků policie a ozbrojených sil či demonstrací není povoleno. Měli byste se vyhnout politické činnosti nebo činnostem, které by mohly být považovány za politické, včetně politických diskusí na veřejných místech. Oblast kolem State House v Harare (oficiální sídlo prezidenta) je hlídána ozbrojenými členy prezidentské gardy. Ti nedovolují postávání v okolí objektu motoristy, cyklisty nebo chodci a fotografování je přísně zakázáno. Silnice v této oblasti jsou v noci uzavřené (od 18:00 do 06:00).
Focení vojenských zařízení, vládních budov a jiných strategických objektů (mezi něž patří také nádraží či letiště) je zakázáno.

K výrazným změnám došlo v roce 2019 v měnové oblasti. Po desetiletém období, kdy sloužily jako platidlo oficiálně cizí měny, zejména americký dolar a jihoafrický rand (od r. 2016 pak také tzv. bondy), v únoru 2019 vláda ustanovila  tzv. RTGS (real-time gross settlement) dolar jako novou elektronickou měnu a zrušila navázání domácí měny na americký dolar. Ceny a transakce budou hlavně v zimbabwských (RTGS) dolarech, ale v některých podnicích mohou být akceptovány americké dolary. Před provedením transakce byste měli zkontrolovat, zda je uvedená cena v Zimbabwe (RTGS) nebo v amerických dolarech, protože symbolem obou je $. Před každou transakcí se doporučuje zkontrolovat směnné kurzy. Doporučujeme cestovatelům, aby si ověřili se svou cestovní kanceláří či hotelem, jaké formy platby jsou akceptované a aby veškerou hotovost v místní měně utratili během pobytu v zemi, v zahraničí není možné ji směnit. Je nezákonné směnit cizí měnu kdekoli jinde než u oficiálně licencovaných prodejců (např. banky nebo směnárny).

Hroutící se ekonomika navíc vede k nárůstu zločinnosti, kapsářství, vloupání do zaparkovaných vozů i do rezidencí a bytů, atd. Nedoporučuje se viditelné nošení větších obnosů peněz a cenností či pěší pohyb ve městě po setmění, apod. Během výpadku proudu postupujte při jízdě s velkou opatrností, protože semafory nemusí být funkční. V některých částech země dochází k omezování přídělu vody. Mobilní sítě i pevné linky jsou nespolehlivé.

Turistika zaměřená na hlavní turistické atrakce (Viktoriiny vodopády, národní parky, zříceniny Velkého Zimbabwe atd.) přesto zůstává relativně bezpečná. Samostatné cestování je bez vlastního nebo vypůjčeného vozidla velmi obtížné a pomalé, individuální turistiku stopem nebo pěšky nelze doporučit. Síť ubytovacích zařízení je kromě hlavních center, turistických atrakcí a páteřních silničních tahů řídká.

Při cestách do Zimbabwe není povinné žádné očkování, doporučuje se však očkování proti žluté zimnici, meningokokové encefalitidě a žloutence typu A i B. V Zimbabwe je masově rozšířeno onemocnění AIDS. Jestliže cestovatel přijíždí z oblastí, kde se vyskytuje žlutá zimnice (většina zemí tropického pásu Afriky a Jižní Ameriky), může být vyzván, aby očkovací průkaz předložil při vstupu do země. V níže položených oblastech (především jezero Kariba, Viktoriiny vodopády a oblasti národních parků Hwange a Gonarezhou a jejich okolí) se doporučuje užívat profylaxi proti malárii. Ve vyšších nadmořských výškách, v nichž mj. leží největší města Harare a Bulawayo, je nebezpečí nakažení touto chorobou nízké. Tam, kde není k dispozici nezávadná voda, existuje riziko nákazy cholerou. Voda používaná k osobní hygieně v hotelích a jiných ubytovacích zařízeních zaměřených na cizince je většinou nezávadná, nedoporučuje se však k pití. Rovněž se nedoporučuje konzumovat potraviny připravované na ulici. Naopak lze doporučit až úzkostné dodržování hlavních hygienických zásad (mytí rukou před jídlem apod.).

Při pobytu v přírodě je malá, ale nezanedbatelná možnost uštknutí jedovatým hadem, jichž v Zimbabwe žije mnoho druhů včetně obávané mamby. Doporučuje se také opatrnost při pobytu v národních parcích mezi divokými zvířaty.

V Zimbabwe se jezdí vlevo. Maximální povolená rychlost v obci je 60 km/h a mimo obec 120 km/h. Hlavní silniční tahy jsou zpoplatněny. Pokud pobyt nepřesáhne 90 dnů, lze použít řidičský průkaz vydaný v ČR, doporučuje se ale používat mezinárodní řidičský průkaz. Dopravní nehody jsou v Zimbabwe častou příčinou úmrtí a zranění. Na silnicích jsou často hluboké výmoly. Semafory jsou často mimo provoz. Cestovatelům se doporučuje uposlechnout veškeré příkazy dopravní policie, zastavit se u policejních kontrol a mýtných bran a na požádání předložit doklady. Měli byste trvat na potvrzení o jakékoli pokutě, kterou máte zaplatit. Pokud kolem vás projíždí prezidentská kolona v kterémkoli směru, okamžitě zastavte, nezastavení znamená přestupek. V minulosti došlo k řadě incidentů, kdy bezpečnostní složky zatýkaly řidiče za zastavení na špatném místě nebo za to, že se nezastavili dostatečně brzy.

Země trpí častým nedostatkem pohonných hmot, před čerpacími stanicemi se tvoří dlouhé fronty. Některé společnosti (např. PUMA) nabízejí možnost zakoupení karty s kreditem na palivo za USD, následně lze tankovat u stojanů označených DFI (Direct Foreign Import), tyto bývají dobře zásobené palivem a bez front. DFI stojany jsou ale k dispozici pouze u malého počtu vybraných čerpacích stanic.

Bleskové záplavy v období dešťů (listopad až duben) mohou uzavřít některé silnice. Tropický cyklon Idai způsobil v březnu roku 2019 značné záplavy a sesuvy bahna na mnoha částech východního Zimbabwe. Ačkoli se situace zlepšila, mnoho silnic a mostů v postižených oblastech zůstává neprůjezdných.

Veřejná doprava je na nízké úrovni. Autobusová doprava mezi největšími městy je charakterizována širokou nabídkovou škálou sahající od minibusů po klimatizované moderní autobusy. Technická kvalita vozového parku místních dopravců je vysoce variabilní. I u nových autobusů v dobrém technickém stavu ovšem platí, že jejich řidiči nerespektují pravidla silničního provozu, a jejich pasažéři jsou tak častými oběťmi dopravních nehod. Mimo hlavní tahy je pak osobní doprava často omezena na placený autostop či vůbec neexistuje.
Osobní vlaková doprava je na vybraných úsecích v provozu (např. Bulawayo – Victoria Falls, Harare – Mutare), je však nespolehlivá a zejména noční spoje jsou velmi rizikové z důvodu zvýšené kriminality.

Vnitrostátní leteckou dopravu zajišťují státní Air Zimbabwe a soukromá společnost FastJet. Air Zimbabwe bylo zamítnuto povolení k provozování letů do EU, protože letecká společnost nebyla schopna prokázat, že splňuje mezinárodní normy pro leteckou bezpečnost. Cestovatelům, kteří cestují do Zimbabwe a uvnitř něj, se proto doporučuje preferovat spíše druhou ze jmenovaných společností.

V Zimbabwe převládají konzervativní postoje k vztahům stejného pohlaví, zejména mezi muži. Sex mezi muži je podle místních zákonů považován za „sexuální deviaci“ a „nepřirozený sexuální akt“, který je nezákonný. Stíhání je ovšem vzácné. Veřejné projevy náklonnosti mohou způsobit přestupek bez ohledu na pohlaví.

Vlastnictví nebo dovoz pornografického materiálu je zakázáno. Sankce za držení, užívání nebo obchodování s nelegálními drogami jsou přísné a pachatelé mohou očekávat vysoké pokuty nebo vězení.

Na Zimbabwe je nadále uvaleno zbrojní embargo EU. V současné době je podle českého práva nezákonné vzít do Zimbabwe střelné zbraně, i když je hodláte na konci vaší návštěvy vrátit zpět do Česka. Pro civilisty je protizákonné nosit jakoukoli formu oblečení vyrobeného z maskovacího materiálu.

Zimbabwe je smluvní stranou Úmluvy CITES, která zakazuje obchod se slonovinou. Je nezákonné nakupovat, prodávat, zabíjet nebo zajímat jakékoli chráněné divoké zvíře nebo obchodovat s jeho částmi bez licence. V případě porušení těchto pravidel hrozí trest odnětí svobody až do výše devíti let.

Občanům ČR doporučujeme se před cestou   zaregistrovat v databázi DROZD sloužící Ministerstvu zahraničních věcí k poskytování rychlé pomoci občanům v nouzi a k účinné organizaci pomoci v případě přírodních katastrof i sociálních nepokojů.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.