Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Arménie archa
Arménie Arménie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Pobyt na celém území Arménské republiky Arménie podle oficiálních informací i dosavadních zkušeností Velvyslanectví České republiky v Jerevanu poměrně bezpečný. Velvyslanectví ČR však přesto doporučuje občanům ČR hodlajícím vykonat návštěvu Arménie, aby se před cestou registrovali na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR v systému DROZD (dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí).

Úroveň kriminality je nízká, nicméně případy kapesních krádeží, krádeží zavazadel či vykrádání motorových vozidel se vyskytují. Nedoporučuje se nosit pas, kreditní karty, letenky a všechnu hotovost pohromadě. Finanční zásobu, pas a cennosti je třeba zanechat na bezpečném místě, např. v hotelovém sejfu. Při používání bankomatů je třeba zachovat stejnou obezřetnost jako při používání bankomatů v ČR, zejména je-li prováděn výběr hotovosti za tmy a uživatel je sám.

Cestování po arménských silnicích je obvykle rovněž bezpečné, je však třeba vzít v potaz velmi špatnou kvalitu silnic a to i na hlavních tazích mezi přechody do Gruzie či Íránu a hlavním městem. Nedoporučujeme přibližovat se k hranici mezi Arménií a Ázerbájdžánem, zejména v provinciích Tavuš a Gegharkunik, kde dochází k občasným přestřelkám a ostřelování arménských vesnic. Podél hranice prochází také silnice mezi Idževanem a Noyemberyanem, vedoucí z Jerevanu a dále pokračující do Gruzie. Obce ležící poblíž této spojnice bývají také cílem ostřelování, doporučujeme proto pro případnou cestu mezi Jerevanem a Tbilisi použít raději trasu vedoucí více na západ, přes Vanadzor.

Pro řízení motorových vozidel je v Arménii uznáván mezinárodní řidičský průkaz. Upozorňujeme na množství místních řidičů, řídících velmi neopatrně až bezohledně a porušujících dopravní předpisy. Společně s bídným stavem vozovek, zejména v zimních a jarních měsících, jde o velmi riskantní kombinaci. Ve městech je chování řidičů lepší, také proto, že časté zácpy (zejména v Jerevanu) vysokou rychlost nedovolují. Chodci mají na přechodech přednost a toto pravidlo je obvykle dodržováno, přesto doporučujeme při přecházení obezřetnost.

Cestování vlakem je možné pouze na omezené železniční síti, je pomalé a nepříliš spolehlivé. Při cestě vlakem je třeba zvýšené opatrnosti, vlaky jsou přeplněné a příležitostí pro zloděje je v nich více než dost.

Arméni se chovají k občanům ČR velmi přátelsky, avšak stejně jako ostatní národnosti Kavkazu nesnášejí hrubost a urážky (byť i neúmyslné). Jídlo a potraviny zakoupené v obchodech a restauracích střední a vyšší úrovně jsou nezávadné. Vodu je lépe konzumovat převařenou nebo balenou, zakoupenou v obchodech. V letních měsících je zapotřebí opatrnosti při konzumaci ryb.

Hranice mezi Arménií a Ázerbájdžánem a mezi Arménií a Tureckem jsou uzavřeny, tj. z Arménie se lze po zemi dostat pouze do Gruzie a Íránu.
Velvyslanectví ČR v Jerevanu zásadně nedoporučuje navštěvovat území Náhorního Karabachu (včetně přilehlých území Ázerbájdžánu obsazených Arménií), a to z následujících důvodů:
- jedná se o separatistické území s nevyřešeným statutem (v minulosti oblast se smíšeným arménsko-ázerbájdžánským obyvatelstvem, v níž proběhla v 90. letech 20. století válka; poté se Náhorní Karabach prohlásil samostatnou republikou, jejíž nezávislost však de iure neuznala žádná další země),
- vzhledem k výše uvedenému Velvyslanectví ČR v Jerevanu (ani Velvyslanectví ČR v Tbilisi, které vykonává konzulární agendu kromě Gruzie i pro území Arménie) NENÍ SCHOPNO poskytnout občanům ČR na tomto území účinnou pomoc v nouzi,
- hranice mezi územím Náhorního Karabachu včetně nárazníkové zóny a Ázerbájdžánem (tzv. linie dotyku) je nejen neprůchodná, ale také místem přestřelek a jiných vojenských aktivit obou stran. Na linii dotyku nejsou rozmístěny mezinárodní mírové síly, ale vojenské jednotky znepřátelených stran, což zvyšuje riziko pro turistu, který by se v oblasti z jakéhokoli důvodu ocitl, stejně jako miny a nevybuchlá munice,
- k návštěvě území Náhorního Karabachu je zapotřebí získat tzv. vízum Republiky Náhorní Karabach, jehož existence v pase je pak ázerbájdžánskými úřady chápána jako nelegální přechod ázerbájdžánských hranic (v jehož důsledku držitel pasu nemůže získat ázerbájdžánské vízum ani vstoupit na území Ázerbájdžánu).


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.