Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Bangladéš museum
Bangladéš Bangladéš
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Před každou cestou do Bangladéše je doporučováno informovat se aktuálním vývoji situace, pokud jde o přírodní jevy a také případná bezpečnostní rizika. Vezměte v úvahu, že Česká republika zde nemá velvyslanectví. Pro Bangladéš je akreditován zastupitelský úřad České republiky v Dillí. V Dháce působí Honorární konzulát – kontaktní údaje viz níže.

Bangladéš je zemí, které sužují časté záplavy a sesuvy půdy způsobené pravidelnými silnými monzunovými dešti a cyklóny. Zvýšená rizika panují při cestování právě v období monzunových dešťů, tj. od června do září. Před cestou sledujte předpověď počasí. Aktualizované zprávy o počasí lze nalézt na webových stránkách http://www.bmd.gov.bd/.

Kolem jedné poloviny Bangladéše, včetně měst Moulvibazar a Sylhet, se nachází ve vysoce rizikové tektonické zóně. Občas dochází k zemětřesením, avšak obvykle pouze slabým. 

Bangladéš může být potenciálně zasažen také  tsunami.

Bangladéš je zemí s politicky velmi aktivním obyvatelstvem. Časté jsou protestní demonstrace, které zpravidla přecházejí do násilností. Vyhýbejte se proto většímu shluku lidí, demonstracím a veřejným shromážděním.  

V posledních letech došlo na Bangladéši k několika teroristickým útokům. V zemi existuje zakázaná islamistická organizace, které jsou útoky připisovány.  Má po celé zemi svoje buňky a hrozba teroristických útoků existuje i do budoucna. 

Ve větších městech hrozí drobná pouliční kriminalita, podvody, kapesní krádeže. Policie upozorňuje na  rostoucí počet zločineckých gangů působících ve městech, od kterých hrozí loupeže a násilné trestné činy. Existují hrozby loupeží a krádeží cenností, peněženek a osobních dokladů.    Nenoste  s sebou velké množství peněz.  Dejte pozor na řidiče cyklorikš, obzvláště v noci. Vyhněte se používání veřejné dopravy, zejména pokud jste sami.

Doporučujeme cestovat po Bangladéši vlakem. Cestování pronajatým vozem nedoporučujeme. V Bangladéši je na velmi nízké úrovni bezpečnost silničního provozu a často dochází k dopravním nehodám s tragickými následky

V Bangladéši existují území, kam je přístup cizincům zakázán nebo se nedoporučuje. V jihovýchodní části země se nachází oblast Chittagong Hill Tracts (zahrnnuje okresy Rangamati, Khagrachari a Bandarban), kde může být pohyb omezen dle aktuálních nařízení místních úřadů. V oblasti dochází k častým násilným činům a trestné činnosti. Při cestě do této oblasti je třeba se informovat u místních úřadů a vyřídit si potřebná povolení.

Další informace získáte zde:

    Úřad divizního komisaře Chittagong (tel: 031 615247)
    Kancelář zástupce komisaře Chittagonga (tel: 031 619996).

V důsledku probíhajícího násilí v Myanmaru a přesídlení téměř jednoho milionu  rohingských uprchlíků do Bangladéše nedoporučujeme navštěvovat okresy Ukhia a Teknaf v jižní části okresu Cox's Bazar, kde se uprchlíci nacházejí.  Při případné návštěvě této oblasti se informujte u místních úřadů o podmínkách návštěvy a případném povolení ke vstupu.

Dbejte zvýšené opatrnosti při pohybu podél hranice s Indií. Existují pravidelné zprávy o osobách zabitých nebo zraněných v důsledku nezákonného překročení hranic s Indií. V příhraniční oblasti dochází k příležitostným potyčkám mezi indickou a bangladéšskou pohraniční stráží včetně přestřelek.

Místní zákony odrážejí skutečnost, že Bangladéš je převážně islámská země. Měli byste vždy respektovat místní tradice, zvyky, zákony a náboženství a vyvarovat se chování, které by mohlo urazit jiné kultury nebo náboženská vyznání, zejména během svatého měsíce ramadánu.  Měli byste se oblékat vhodně, aby nedošlo k přestupku. Ženy by měly mít zakrytá  ramena a nosit dlouhé sukně nebo kalhoty. Nedoporučujeme nošení šortek, sukní nad kolena nebo tílek.

 

V případě, že se dostanete do potíží, neváhejte se obrátit na Honorární konzulát Dháka, který má tyto kontaktní údaje:

Monem Business District, Level 2, East Tower, 111, Bir Uttam C.R. Dutta Road, 1205 Dháka

Telefon:          +88 02 963 / 2011, 2012, 2013, 2304, 2305, 2306, 2307, 2308, 2309, 2310, 2317, +88 02 967 6855, +88 02 966 5534, +88 02 966 8638, +88 02 861 0679

Fax:                 +88 02 961 2012, +88 02 963 2315

Email:             dhaka@honorary.mzv.cz

Vedoucí:         ASM Mohiuddin MONEM

Funkce            :           honorární konzul

 

K dispozici je Vám Velvyslanectví České republiky v Dillí s těmito kontaktními údaji:

50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi

Telefon:          +91-11-2415 5200

Fax:                 +91-11-2415 5270

Nouzová linka: +91-99-10999460

Email:             newdelhi@embassy.mzv.cz

Konzulární úsek:        consular_delhi@mzv.cz

Vedoucí:         Milan Hovorka

Funkce:           VZÚ

 

Obecné informace, měna

Většina obyvatelstva ve větších městech hovoří alespoň částečně anglicky. Neočekávejte však, že tímto jazykem hovoří všichni místní obyvatelé.


Časový posun proti České republice je v zimě 5 hodin a v létě 4 hodiny.  


Místní měnou je Taka. Cizí měnu můžete použít při platbě v renomovaných hotelech. Cestovní šeky mohou být proplaceny v bankách a na letištích. Použít lze zavedených platebních karet. Buďte však opatrní při jejich používání,  protože existuje hrozba podvodů. Standard Chartered Bank má bankomaty po celém Bangladéši. HSBC má bankomaty v Dháce, Chittagongu a Sylhetu. V Dháce a dalších městech po celém jsou k dispozici komerční služby převodu peněz z České republiky. Vyplatí se nechat si při vstupu potvrdit celní a devizové prohlášení. Jeho předložení totiž někdy vyžadují banky a směnárny, zejména při výměně většího množství valut.  

Ubytování

V Bangladéši se lze ubytovat od těch nejlevnějších ubytovacích zařízení až po špičkové hotely. Ze zdravotních, hygienických a bezpečnostních důvodů nedoporučujeme ubytování v levnějších zařízeních. Některá zařízení odmítají ubytovat společně nemanželské páry, resp. páry s různým příjmením.
 

Podnebí a počasí

V Bangladéši lze rozlišit tři hlavní roční období. Chladné období (které je pro návštěvu země nejlepší), trvá zhruba od září do února. V únoru začínají teploty stoupat a přichází horké období, které trvá až do konce května. V tomto období je návštěva Bangladéše velmi vyčerpávající a nepříjemná. Následuje deštivý monzun, který trvá zhruba od června do září

 

Doprava a telekomunikace

K rychlému přesunu do vzdálenějších částí země lze použít letecké spojení, přičemž ceny letenek jsou velmi příznivé.   Železniční síť je sice v Bangladéši poměrně hustá, na mnoha místech ale bohužel nemá návaznost přes řeky. Vybrat si můžete od luxusní klimatizované první třídy přes několik mezistupňů až po přeplněnou druhou třídu bez rezervace.  Nejrozšířenějším dopravním prostředkem v Bangladéši je autobus. V podstatě lze rozlišit dva typy. Doporučujeme však cestovat pouze luxusními dálkovými busy s pohodlnými čalouněnými křesly a klimatizací.   Zvláštností Bangladéše jako přímořské země protkané množstvím řek  je rozvinutý systém lodní dopravy. Na bangladéšských řekách provozuje lodní dopravu řada státních i soukromých společností, na palubě lze většinou koupit jídlo a pití.  Nejběžnějším dopravním prostředkem po městech jsou rikši a cyklorikši. Při jejich použití je třeba vždy smlouvat předem. 

Telefonní linky do zahraničí fungují zpravidla dobře. Spolu s telefony lze využívat i faxové spojení, internetové kavárny se vyskytují převážně ve větších městech.

 

Hygienické podmínky

Bangladéš je velmi chudou zemí, kde jsou hygienické podmímky obecně na nízké úrovni. Při cestování do Bangladéše je nutno dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Nelze vyloučit výskyt bolesti žaludku a střevní potíže. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě dlouhodobějších zdravotních problémů je nutno vyhledat lékařskou pomoc.
 

Strava

V Bangladéši najdete podobnou kuchyni, jako v severní Indii, snad jen vliv muslimské kultury je zde o něco zřetelnější. Projevuje se především tím, že se v Bangladéši jí více masa (např. masové koule kufti, skopové kebaby, smažené a uzené ryby, ale i v Indii zcela nepředstavitelné hovězí). Strava je často silně kořeněná. Základem bangladéšské kuchyně jsou především jídla z rýže. Je zapotřebí uplatňovat zvýšené požadavky na stravovací návyky, zejména při konzumování potravy mimo hotely a zavedené restaurace.

Turisté by měli pít jen vodu z uzavřených plastikových lahví. Alkohol je v Bangladéši k dostání pouze v drahých (často hotelových) restauracích. Běžně jsou k dostání nealkoholické nápoje – tzv. soft drinks.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.