Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Čína Velká čínská zeď
Čína Čína
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Doklady

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Při vstupu na území ČLR je cizinec povinen předložit cestovní pas platný o 180 dní déle, než je předpokládaná doba pobytu a platné vízum ČLR. Z důvodu přísné kontroly šíření korona viru je od února 2020 pozastaveno vydávání vstupních víz, tato jsou vystavována pouze pro nezbytné situace (návštěva rodiny, neodkladné obchodní cesty aj.).

Na území ČLR nelze vstupovat osobními motorovými vozidly bez zvláštního povolení. To lze získat pouze prostřednictvím čínského partnera, který by společně s uživatelem vozidla požádal čínské orgány o povolení vstupu a výstupu předem uvedenou trasou a hraničními přechody. Tato procedura je však velmi komplikovaná, časově náročná a výsledek je vždy nejistý, neboť rozhodnutí je v kompetenci místních celních orgánů, které se neřídí jednotnými pravidly. Vzhledem k zatím nerozvinuté silniční síti, velkým vzdálenostem a z nich vyplývajících rizik, není individuální automobilová turistika cizinců v ČLR příliš praktikována ani doporučována.

Pro vstup na území Číny nelze v tuto chvíli v souvislosti s protipandemickými opatřeními použít pozemní hraniční přechod.

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.