Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Čína Velká čínská zeď
Čína Čína
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


V největších městech ČLR lze již nalézt kvalitní zdravotní péči, včetně mezinárodních zdravotních zařízení. Na venkově je situace výrazně horší a zdravotnická zařízení neodpovídají evropskému standardu. Cizinci jsou obvykle povinni hradit náklady za ošetření a jinou lékařskou péči v ČLR v hotovosti. Jsou-li pojištěni, mohou následně uplatnit nárok u své pojišťovny. Většina zdravotnických zařízení vyžaduje před hospitalizací nebo ošetřením zaplacení zálohy do výše přepokládaných nákladů. Jsou známé i případy odmítnutí poskytnutí ošetření z důvodu nedostatečné výše finančních prostředků. Velvyslanectví ČR v Pekingu proto důrazně doporučuje uzavření kvalitního cestovního zdravotního pojištění kryjícího nejen náklady na lékařskou péči a hospitalizaci, ale i případnou repatriaci. Kromě toho je stejně důležité mít k dispozici dostatečnou hotovost či krytou mezinárodní platební kartu, pokud by garance pojišťovny nebyla shledána dostatečnou.

Výše nákladů za ošetření je variabilní a velmi kolísá v závislosti na typu lékařského zařízení a kvalitě poskytnuté péče. Ve zdravotnických zařízeních určených pro léčbu cizinců jsou náklady za ošetření obvykle výrazně vyšší než v ČR.

V ČLR se rychle zvyšuje počet případů nakažení virem HIV. Častěji se vyskytuje hepatitis A i B a TBC, meningitida a na jihu země navíc malárie. Potřeba očkování závisí na délce a místě pobytu a doporučujeme v každém případě poradit se před cestou v této záležitosti s příslušnými lékařskými odborníky v ČR. Povinné očkování není.

Ptačí a prasečí chřipka
ČLR patří k zemím, které byly v minulosti poměrně výrazně zasaženy tzv. ptačí chřipkou (prasečí chřipkou ve výrazně nižší míře) Jako součást prevence šíření ptačí či prasečí chřipky se v období jejího zvýšeného výskytu zavádí termoscaningové měření tělesné teploty cestujících na mezinárodních letištích. Cestující, u kterých je zaznamenána zvýšená teplota, mohou být podle okolností podrobeni dalšímu lékařskému vyšetření. Všichni návštěvníci pekingských nemocnic s teplotou nad 38 st. C mohou být rovněž podrobeni vyšetření na vyloučení nákazy ptačí či prasečí chřipkou resp. lékařskému pozorování.
Prakticky jediný účinný lék proti ptačí či prasečí chřipce (Tamiflu), na čínském trhu  není v prodeji, ale podle dostupných informací je k dispozici ve velkých nemocnicích.
Aktuální informace v anglickém jazyce je v případě potřeby možno získat na webové stránce Světové zdravotnické organizace.

Covid-19

Čínské úřady i nadále uplatňují velmi přísná opatření v souvislosti se snahou o potlačení šíření nemoci Covid-19. Jestliže bude u jednotlivce prokázán výskyt nemoci Covid-19 po příletu na území Číny (či v rámci následného pobytu v Číně), dojde ze strany čínských úřadů k zásadním opatřením limitujícím osobní svobodu nakaženého v podobě povinného popř. vynuceného pobytu v nemocnici (či karanténním centru) v řádu až několika dalších týdnů či dokonce měsíců. Pro více informací se podívejte na průběžně aktualizované webové stránky Ministerstva zahraničních věcí: https://www.mzv.cz/beijing/cz/konzularni_informace/aktuality/povinnost_hlaseni_navratu_do_ceske.html

Důležitá telefonní čísla
Policie - 110
· Záchranná služba - 120
· Požárníci - 119
· Cizinecká policie - +86-10-8401 5297
· Informace o tel. č. - 114
· Přesný čas - 117
· Předpověď počasí - 121

Vybrané mezinárodní nemocnice či kliniky

Beijing United Family Hospital
Tel: +86 (0) 10 6433 3960; Pohotovost: +86 (0) 10 6433 2345
www.unitedfamilyhospitals.com

SOS International SOS
Tel: +86 (0) 10 6462 9112; Pohotovost: +86 (0) 10 6462 9100
www.internationalsos.com

Vista Clinic – 24 hodinová pohotovost
Tel. +86 (0) 8529 6618
www.vista-china.net

Bayley and Jackson
Tel. +86 (0) 8562 9998, Pohotovost +86 (0) 8562 9990
www.bjhealthcare.com

Anzhen Hospital (Kardiologie)
Tel: +86 (0) 10 6441 9691 / 6442 9194

Beijing Intech Eye Hospital (Oční klinika)
Tel: +86 (0) 10 6773 2909

Elite Dental Clinic (Zubní klinika)
Tel: +86 (0) 10 8256 2566

V případě, že potřebujete doporučit konkrétní zdravotní středisko i v jiných provinciích či městech, kontaktujte naše zastupitelské úřady pro více informací.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.