Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Čína Velká čínská zeď
Čína Čína
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Přestože se běžné mezinárodní cesty ve zbytku světa vrátily takřka do normálu, v případě Číny zůstává přeshraniční pohyb značně omezen a ze strany čínských úřadů limitován. Při cestách do Číny je třeba počítat s obtížným získáním víza, velmi drahými letenkami, předoletovými vyšetřeními v souvislosti s nemocí Covid-19 či několikatýdenní popříletovou institucionalizovanou karanténou, protkanou dalším množstvím testů na přítomnost Covid-19.

Pokud disponujete platným čínským vízem či pobytovým oprávněním vydaným před 28. 3. 2020 a plánujete cestovat do Číny, doporučujeme ověřit možnost použití tohoto víza/pobytového oprávnění přímo s Velvyslanectvím ČLR v Praze (e-mail: konzularniodd@seznam.cz). Držitelům některých druhů dlouhodobých pobytových oprávnění (např. studium) je totiž návrat i nadále znemožňován. 

Stále trvá pozastavení jakékoliv formy bezvízového tranzitu.

Vyřízení nového víza:

Občané ČR, kteří potřebují do Číny i přes výše uvedené krátkodobě cestovat za účelem obchodu, vědy a výzkumu či důvodu naléhavé humanitární potřeby (jiné účely nejsou v tuto chvíli prakticky možné), musí pro účely podání žádosti o vízum využít služeb Vízového centra ČLR v Praze.

K podání žádosti je s ohledem na aktuální pravidla nastavená Velvyslanectvím ČLR v Praze nutné předložit i zvací dopis, tzv. „PU letter“. Toto potvrzení vyřizuje čínský zvoucí subjekt ve spolupráci s místními úřady a české zastupitelské úřady v Číně do tohoto procesu nemohou zasahovat.

Žádost o vízum doporučujeme podat co nejdříve (min. 1 měsíc před odjezdem) a je mj. nutné počítat s potřebou cestovního dokladu s platností min. 180 dní ode dne vstupu na území Číny.

Další informace např. o typech víz do ČLR, potřebných dokumentech apod. naleznete na webových stránkách Vízového centra ČLR v Praze.

Odlet do Číny:

Před odletem je třeba požádat Velvyslanectví ČLR v Praze (popř. i čínské velvyslanectví v tranzitní zemi) o udělení povolení (formou zdravotního QR kódu) s odletem do Číny, k čemuž je potřeba předložit řadu dokumentů (itinerář cesty, negativní výsledky testů na Covid-19 atd.). Bez tohoto souhlasu nelze do Číny cestovat. Informace týkající se odletu do Číny z ČR jsou na webových stránkách čínského velvyslanectví v Praze konsolidovány do jednoho souhrnného materiálu, který doporučujeme před odletem důkladně prostudovat. 

Vstup na území Číny (karanténní opatření):

Všichni cestující mezinárodního letu jsou ihned po příletu převezeni do institucionalizované (hotelové) karantény, jejíž délka se liší v závislosti na místě příletu. Standardní doba je 14-21 dní po příletu. Výběr hotelu nelze nijak ovlivnit (je přidělen čínskými úřady) a náklady ve výši vyšších stovek CNY/noc hradí sám cestující. V hotelu je přidělována strava 3x denně (též nelze předem vybrat) a hotelový pokoj není možné po celou dobu karantény opustit. 

Jestliže bude u jednotlivce prokázán výskyt nemoci Covid-19 po příletu na území Číny (či v rámci následného pobytu v Číně), dojde ze strany čínských úřadů k zásadním opatřením limitujícím osobní svobodu nakaženého v podobě povinného popř. vynuceného pobytu v nemocnici (či karanténním centru) v řádu až několika dalších týdnů či dokonce měsíců.

Pro vstup na území Číny nelze v tuto chvíli v souvislosti s protipandemickými opatřeními použít pozemní hraniční přechod.  

Při vstupu na území Číny pro cizince vyplývá přihlašovací povinnost, tj. cizinec je povinen místním orgánům nahlásit adresu, na které se po dobu svého pobytu v Číně bude zdržovat. Hotely a ubytovací zařízení vyřizují registraci cizince automaticky. Zdržují-li se cizí státní příslušníci v čínských rodinách nebo u cizích státních příslušníků dlouhodobě pobývajících na území Číny, mají ve městech povinnost se do 24 hodin od příjezdu registrovat na příslušném oddělení policie. V případě pobytu v odlehlejších venkovských oblastech je tato lhůta stanovena na 72 hodin.

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.