Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Čína Velká čínská zeď
Čína Čína
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Od 15. března 2023 začaly být znovu vydávány všechny typy víz, včetně studentských i turistických. Pokud disponujete platným čínským vízem či pobytovým oprávněním vydaným před 28. březnem 2020, můžete s ním opět bez potíží přicestovat.

Byla obnovena politika bezvízového vstupu na Hainan, bezvízový vstup pro výletní lodě v Šanghaji a bezvízový skupinový vstup cizinců z Hongkongu a Macaa do provincie Guangdong.

Vyřízení nového víza:

Občané ČR, kteří potřebují cestovat do Číny, musí pro účely podání žádosti o vízum využít služeb čínského centra vízových služeb v Praze: https://www.visaforchina.cn/PRG2_EN/.

Žádost o vízum doporučujeme podat co nejdříve (min. 1 měsíc před odjezdem) a je mj. nutné počítat s potřebou cestovního dokladu s platností min. 180 dní (6 měsíců) ode dne vstupu na území Číny.

Další informace např. o typech víz do ČLR, potřebných dokumentech apod. naleznete na webových stránkách Velvyslanectví ČLR v Praze: http://cz.china-embassy.gov.cn/cze/lsyw/202207/t20220721_10725307.htm.

Odlet do Číny:

Počínaje 29. dubnem 2023 stačí před cestou do Číny provést do 48 hodin před nástupem do letadla antigenní test (pomocí testovací sady) nebo RT-PCR test. Cestovat mohou pouze osoby s negativním výsledkem. Po získání negativního výsledku testu je nutné výsledek deklarovat na formuláři "Karta výstupní/vstupní zdravotní deklarace ČLR". Podrobnosti jsou zveřejněny na webových stránkách Velvyslanectví ČLR v Praze: http://cz.china-embassy.gov.cn/cze/xwdt/202304/t20230425_11065671.htm.

Vstup na území Číny:

Popříletové karantény byly zcela zrušeny od 8. ledna 2023.

Po příletu jsou prováděny namátkové kontroly cestujících (cizinců). Osoby, které nebudou mít v pořádku zdravotní deklaraci nebo budou mít příznaky onemocnění (např. horečka) budou muset projít lékařskou prohlídkou (vyšetřením na infekční onemocnění) a postupovat dle pokynů čínských úřadů (doporučená samoizolace v hotelu či doma).

Po vstupu na území Číny pro cizince vyplývá přihlašovací povinnost, tj. cizinec je povinen místním orgánům nahlásit adresu, na které se po dobu svého pobytu v Číně bude zdržovat. Hotely a ubytovací zařízení vyřizují registraci cizince automaticky. Zdržují-li se cizí státní příslušníci v čínských rodinách nebo u cizích státních příslušníků dlouhodobě pobývajících na území Číny, mají ve městech povinnost se do 24 hodin od příjezdu registrovat na příslušném oddělení policie. V případě pobytu v odlehlejších venkovských oblastech je tato lhůta stanovena na 72 hodin.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.