Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Hongkong v noci
Hongkong Hongkong
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Hongkong se 1. července 1997 stal po přibližně 150 letech britské správy součástí Čínské lidové republiky. Jedním z konkrétních projevů suverenity nad Hongkongem bylo převzetí zodpovědnosti za jeho obranu a v obecné rovině za jeho zahraniční vztahy. Hongkong má ovšem vlastní miniústavu – „Basic Law“ a používá vysoký stupeň autonomie v rámci formule „jedna země dva systémy“, a to na období do roku 2047.

Hongkong má svoji plně konvertibilní měnu (hongkongský dolar – HKD), vlastní vízový režim, zachován je též britský právní systém. Hongkong SAR má asi 7,2 miliónů obyvatel a patří k místům s největší hustotou osídlení na světě – v průměru zde žije 6650 lidí na km2. Hongkong je kosmopolitní asijské velkoměsto s mnoha prvky západního stylu života a kvalitními službami. Početná cizinecká komunita čítá přibližně 603 tisíc lidí, z toho nejvíce cizinců pochází z Filipín, z Indonésie a z USA. Hongkong je pověstný vysokými cenami za nájmy a ubytování v hotelech, naopak např. taxislužba je cenově výhodná a spolehlivá. Ve městě také panuje relativně vysoká bezpečnost, v případě návštěv zalidněných čtvrtí města se doporučuje věnovat zvýšenou pozornost ochraně osobních věcí.

Upozorňujeme, že držení či převážení elektrických paralyzérů k osobní ochraně (tzv. stunning device či stun gun), boxerů, pepřových sprejů a podobných předmětů, které jsou v Hongkongu považovány za útočné zbraně, je trestným činem, a to i v případě pouhého transitu na letišti bez vstupu do Hongkongu. Postih za držení těchto předmětů může být pokuta až 100 000 HKD a až 14 let odnětí svobody. Tyto předměty jsou často a snadno objevovány i v odbavených zavazadlech. Varujeme české občany, aby při cestování do Hongkongu či přes Hongkong tyto předměty zanechali doma.

PTAČÍ CHŘIPKA:
Vzhledem k možnosti výskytu viru ptačí chřipky v Hongkongu, doporučujeme se vyhýbat přímému kontaktu s živou drůbeží, divokým ptactvem a věnovat zvýšenou pozornost hygieně rukou. Viry ptačí chřipky H5N1, H7N9 a H9N2 se vyskytují na území pevninské Číny, a to včetně Hongkongu, přičemž přežívají v navenek zdravých ptácích žijících volně v přírodě. První případy nákazy ptačí chřipky u člověka byly v Hongkongu zaznamenány v roce 1997, kdy zemřelo šest lidí. V roce 2015 onemocněli ptačí chřipkou v Hongkongu prozatím 3 lidé (všichni si dovezli vir H7N9 z pevninské Číny). V současnosti narůstá počet nakažených virem H7N9 v pevninské ČLR (za první čtvrtletí roku 2015 to bylo 593 případů). Rovněž se objevily nové mutace viru H10N8 a H6N1, které byly poprvé zaznamenány na území pevninské Číny a Tchaj-wanu v roce 2013. Kvůli vysoké migraci obyvatel ČLR do Hongkongu, je oprávněné se obávat, že tyto viry se vyskytnou i v Hongkongu. Na všech hranicích Hongkongu jsou zavedeny indikátory tělesné teploty a je zde přítomen zdravotní personál. Zdravotníci mají přitom plné pravomoci k uvalení karantény na cestující s podezřením na infekční choroby. Pro více informací sledujte stránky Centra pro ochranu zdraví v Hongkongu – Centre for Health Protection (http://www.chp.gov.hk/en/index.html).

TAJFUNY:
Sezóna tajfunů v Hongkongu trvá většinou od dubna do října. Tajfuny mohou způsobit sesuvy půdy a záplavy. Místní orgány vydávají varování před tajfuny s dostatečným předstihem. Veřejné úřady včetně diplomatických misí se zavírají, pokud je vyhlášen tajfunový stupeň číslo 8 („Typhoon 8“). Sledujte místní předpověď počasí na stránkách Hongkongské observatoře – Hong Kong Observatory (http://www.hko.gov.hk/contente.htm). V případě vyhlášení tajfunového stupně 8 a více nevycházejte ven a vyčkejte, až tajfun přejde.

UPOZORNĚNÍ:
Nelegální pobyt v Hongkongu SAR je považován za trestný čin, který může být trestán i vězením. Doporučuje se nepřekročit platnost pobytu/víza (včas vycestovat, příp. požádat o prodloužení pobytu).


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.