Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Indie Taj Mahal
Indie Indie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Úroveň lékařské péče v Indii je velmi různá. Nemocnice odpovídající evropskému standardu lze nalézt jen v největších městech. Systém rychlé záchranné služby, jak jej známe z ČR, v Indii nefunguje, a proto se v případě potřeby nedoporučuje čekat na příjezd sanitky, ale naopak pacienta co nejdříve odvézt jinou dopravou na nejbližší vhodnou ambulanci.

Před cestou do Indie se důrazně doporučuje sjednání takového cestovního zdravotního pojištění, které nejen pokryje náklady na lékaře, ale také náklady na případný letecký transport zpět do ČR. Na většině míst v Indii je nutné za ošetření u lékaře zaplatit a teprve následně vymáhat proplacení těchto nákladů na příslušné pojišťovně.

Soukromí lékaři poskytují lepší péči než lékaři ve státních zařízeních, ale také výrazně dražší. Naopak cena léků je regulovaná státem a tedy stejná bez ohledu na místo, kde byly zakoupeny.

Pokud je hlavním účelem vaší cesty do Indie operační zákrok, léčba nebo rekonvalescence, doporučuje se přicestovat do Indie nikoli na turistické, ale na medicínské indické vízum.

Povinné očkování

Pro cesty z ČR do Indie není povinné žádné očkování. Jedinou výjimkou je případ, kdy cestující starší 6 měsíců v šesti dnech před vstupem na území Indie navštívil nebo jen tranzitoval přes některý stát uvedený na webové stránce http://zip.er.cz/zlutazimnice . V tom případě musí předložit platné potvrzení o očkování proti žluté zimnici (yellow fever) starší 10 dnů. Cestovateli, který nepředloží toto potvrzení (mezinárodní očkovací průkaz), hrozí bez výjimky až 6-denní karanténa. Více informací je na webové stránce http://zip.er.cz/indickypredpis. Očkováni proti žluté zimnici se provádí jen jednou za život.

Nemoci a doporučené očkování

Častým problémem cestovatelů po Indii jsou různá průjmová onemocnění. Zpravidla se jedná o tzv. cestovní průjem, jenž se dostavuje čtvrtý až pátý den po příjezdu do Indie. Obyčejně po 2-3 dnech ustane. Pokud by se ale opakoval, doporučuje se po návratu z Indie do ČR nechat si provést laboratorní vyšetření vzorku stolice. Mohlo by se totiž jednat o amébózu, včetně jaterního abscesu, nebo baciliární dyzenterii, lambliózu nebo choleru.

Před odjezdem do Indie se doporučuje nechat se naočkovat proti břišnímu tyfu (typhoid fever) a virové hepatitidě typu A (hepatitis A).

Některými lékaři v ČR doporučované očkování proti vzteklině (rabies) může být učiněno až v Indii v případě, že bude cestovatel napaden zvířetem. Očkovací látky v Indii jsou navíc levnější.

Při pobytu v Indii delším než jeden měsíc nebo při cestování po Indii pozemní cestou vesnickými oblastmi se doporučuje také očkování proti tuberkulóze (v ČR se povinně očkovala do roku 2010), choleře (cholera), japonské encefalitidě (Japanese encephalitis) a proti meningokokové meningitidě. Některé zdroje uvádějí i doporučené očkování proti virové hepatitidě typu B, která se přenáší jen krví nebo pohlavním stykem.

Na mnoha místech Indie se vyskytují infekční nemoci, které přenášejí komáři, jako je malárie, horečka dengue, chikungunya, zika a další. Doporučuje se proto zejména v době výskytu komárů chránit se repelenty. Indické repelenty jsou účinnější a levnější než repelenty zakoupené v ČR. V individuálních případech pomáhá pití toniku, který obsahuje chinin a jeho odpařování z pokožky komáry odpuzuje.

Nápoje se vzhledem k zvýšenému nebezpečí infekčního onemocnění doporučuje pít zásadně z uzavřených lahví a krabic. Voda z řek, rybníků i veřejných vodovodů je mnohdy kontaminována nebezpečnými látkami. Některé potraviny, včetně například rýže, obsahují v Evropě nepovolené množství pesticidů.


Důležitá telefonní čísla:

Velvyslanectví ČR v Dillí: hlasový strom +91 11 2415 5200, spojovatel +91 11 2415 5203 (v pracovní době pondělí - pátek 08.00-16.30 hodin), nouzová linka konzulární pohotovosti +91 99 10 999 460 (lze zaslat i SMS).

V některých místech Indie funguje jednotná linka tísňového volání 112. Nefunguje-li, je třeba v situaci tísně volat následující celoindické tísňové linky: policie 100, hasiči 101, sanitka 102, letecká ambulance +91 95 40 161 344, neštěstí velkého rozsahu (disaster management) 108, ženská linka bezpečí 181, dětská linka bezpečí 1098, železniční linka pomoci 1512.

Indické ministerstvo turistiky zavedlo non-stop linku první pomoci ve 12 jazycích na čísle 1800 11 1363. Volání je však možné pouze z Indie a jen z pevné linky.

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.