Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Indie Taj Mahal
Indie Indie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Cestovní zdravotní pojištění

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům před cestou do Indie sjednání odpovídajícího cestovního zdravotního pojištění, které pokryje veškeré případné náklady spojené s ošetřením, léčbou, resp. převozem do České republiky.

Mobilní telefony

Mobilní telefony s českým telefonním číslem a aktivovaným roamingem fungují na většině území Indie a jejich držitelé tak platí nejen za odchozí telefony (cca 60-100 Kč/min), ale také za všechny hovory příchozí (cca 50-90 Kč/min). Velmi drahá jsou mobilní data (cca 300 Kč/MB), stažení jediné webové stránky tak stojí až několik tisíc korun, takže se doporučuje data nechat po celou dobu pobytu v Indii vypnutá.

Zákaz dovozu a používání satelitních telefonů
Podle sdělení indického Ministerstva zahraničních věcí z ledna 2012 není dovoleno dovážet a používat satelitní telefony na území Indie.V případě porušení tohoto zákazu hrozí nejen zabavení přístroje, ale i zahájení trestního řízení podle příslušných zákonů o telekomunikacích. Zákaz se vztahuje i na turisty, kteří používají satelitní telefony např. při cestách do Himalájí, a týká se i pouhého držení přístroje.

Doprava 

Na indických silnicích se jezdí vlevo a základním pravidlem každého řidiče je nenabourat přední část vozidla. Toto pravidlo má přednost před všemi dopravními značkami, které nejsou v Indii příliš respektovány.

Indická města trpí dopravními zácpami, výjimkou bývají noční hodiny od půlnoci do cca 08.00 hodin ráno. Ve večerních a nočních hodinách ale v mnoha indických městech jezdí značné množství řidičů pod vlivem alkoholu.

Pro dopravu z letiště do místa ubytování se doporučuje použít tzv. Prepaid Taxi, tj. v příslušném stánku na letišti již předem uhradit cestu  s řidičem. Nejlevnější taxislužba v indických městech je Uber a Ola zprostředkovaná přes internet.

Pro kratší vzdálenosti čeští turisté s oblibou používají motorikšu (tuktuk) nebo cyklorikšu. Cena se obvykle smlouvá předem a pro jízdu do okruhu 15 kilometrů činí zpravidla maximálně 100 indických rupií. Mnozí řidiči rikš zkoušejí dostat od cizinců částky podstatně vyšší. 

Nejbezpečnějším druhem dopravy v Indii je doprava letecká. Letenku lze vybrat přes internet, a to nejlépe prostřednictvím portálu www.skyscanner.co.in, koupit ji se ale doporučuje přímo na portálu vybrané letecké společnosti, neboť letenky takto koupené lze v případě potřeby přebukovat nebo vrátit na rozdíl od letenek koupených přes portály cestovních agentur. Do odletové hale letištní budovy smí vstoupit pouze cestující s platnou letenkou, proto je třeba ji mít připravenu k nahlédnutí ostraze při vstupu do haly. 

Bezpečnostní situace

 MZV ČR doporučuje občanům ČR, aby se vyhýbali místům s větší koncentrací osob, především tržištím a autobusovým a vlakovým nádražím a aby se na těchto místech pohybovali jen po dobu nezbytně nutnou.

Dlouhodobě napjatá je situace na indicko-pákistánské hranici a v Kašmíru. Do mnohých příhraničních oblastí je vstup zcela zakázán. MZV ČR důrazně žádá občany ČR, aby dodržovali zásady zvýšené osobní bezpečnosti a bezpečnostní doporučení místních orgánů zejména při cestách do indického svazového území Džammú a Kašmír. Každoročně zde dochází k případům násilných demonstrací a nepokojů, které mohou vyústit i v napadení cizinců nebo v další nebezpečné situace. Nedoporučuje se cestovat zejména do Šrínagaru, Pahalgamu, Gulmargu a Sonamargu a bezpečná není ani oblast podél silnice na trase Jammu - Šrínagar

Sporadické násilné incidenty etnických povstaleckých skupin jsou hlášeny také z indických svazových států Asám, Manípur, Nágaland, Tripura a Méghalaja. Občané ČR by při svých cestách tímto územím ("Sedm sester") neměli cestovat autobusem nebo autem mimo velká města v noci. Ve zmíněných oblastech operují indické bezpečnostní jednotky.

Problémem při cestování je dále narůstající pouliční kriminalita a kapesní krádeže. K největšímu počtu okradení turistů dochází v levných hotelích, ve vlacích a při pouliční směně valut.

V Indii každoročně narůstá počet nahlášených případů znásilnění. Indický ministr kultury a turistiky Mahesh Sharma v této souvislosti nedoporučuje ženám cestovat po Indii bez doprovodu v noci a také nedoporučuje, aby ženy cestovaly po Indii v sukních nebo v jiném vyzývavém oblečení. Ženy mohou být v Indii policejně zadrženy pouze v době od 06.00 do 18.00 hodin a eskortovány pouze ženou-policistkou. Porušení tohoto pravidla se doporučuje oznámit Národní komisi pro ženy na e-mail ncw@nic.in.

Stanete-li se obětí trestné činnosti spáchané v kyberprostoru a disponujete-li dostatečnými informacemi, že pachatel je indické státní příslušnosti, lze tento trestný či nahlásit anonymně online na portálu spravovaném indickým ministerstvem vnitra na webové stránce https://cybercrime.gov.in.

Podnebí a počasí
Vhodná doba pro cestování po Indii (kromě hor severní Indie) je od listopadu do března. Po této době, tj. v dubnu a květnu, nastává velmi horké léto (vhodné pro cesty do hor), kdy se denní teploty pohybují mezi 40 a 50 stupni Celsia ve stínu. Přibližně v polovině června začíná období monzunových dešť, během něhož je v Indii velmi teplo a velmi vlhko. Období dešťů trvá do srpna, někde až do začátku září. Pro pobyt v horách severní Indie je ideální období září až listopad. Zvláště v zimních měsících listopad až únor dochází k podstatnému zhoršení kvality ovzduší v hlavním městě Dillí, příp. i v dalších větších městech Indie.

Strava a nápoje
Indie patří mezi země s nejznečištěnějším životním prostředím na světě. Kontaminovány jsou potraviny i voda. Nejen v rýži bývá v Evropě nepovolené množství pesticidů. Doporučuje se pít pouze vodu či jiné nápoje v plastových lahvích či krabicích. Alkohol je v Indii k dostání pouze ve zvláštních k tomu účelu zřízených prodejnách nebo ve vybraných restauracích. Indická strava občas vyvolává u některých cestovatelů horečku nebo průjem, v takovém případě se doporučuje obrátit se na nejbližší lékárnu; ceny léků jsou vytištěny na obalech.

Peníze a ceny

Ceny základních potravin jsou srovnatelné s cenami v ČR. U balených potravin jsou státem stanoveny maximální maloobchodní ceny, které se mohou v jednotlivých svazových státech lišit. Maximální cena ("Maximum Retail Price") je vytištěna na obalu. Dovážené zboží je předražené. Až na výjimky v Indii neexistují obchody typu "supermarket".
Ve větších městech a mezinárodních hotelích lze používat platební karty, avšak pro cesty po menších městech lze doporučit dostatečnou zásobu hotovosti. V případě nedostatku peněz existuje několik způsobů rychlého finančního transferu z ČR do Indie (např. služby Western Union, American Express, Thomas Cook apod.).

Horolezectví
Horolezectví je možné v Indii provozovat jen na základě povolení vystaveného Indickou horolezeckou nadací - viz http://www.indmount.org. Povolení je vydáno pouze za podmínky, že se žadatel písemně zaváže, že v případě vyslání helikoptéry na pomoc v nouzi uhradí náklady až do výše 6.000 USD.

Adresa nadace: Indian Mountaineering Foundation
Benito Juarez Road (opp. Anand Niketan)
New Delhi - 110 021
Republic of India

Podle indických předpisů je každá horolezecká skupina (i jednotlivec) povinna oznámit itinerář a osobní údaje všech českých účastníků na Velvyslanectví ČR v Dillí.

Znečištění ovzduší

Indická města patří podle statistiky Světové zdravotnické organizace mezi města s nejvíce znečistěným ovzduším na světě. Průměrné hodnoty znečištění vysoce přesahují normy pro vyhlášení smogové situace v ČR a pobyt v nich je tedy zdraví nebezpečný. Těžký smog se v nich udržuje zejména v zimním období. Nejznečištěnějším městem je hlavní město Dillí, ve kterém při kritických hodnotách bývá zaveden systém, kdy mohou po městě střídavě jezdit vozidla buď s lichou nebo sudou číslicí na konci státní poznávací značky. Aktuální úroveň znečištění je k dispozici na webové stránce http://cpcb.nic.in/aqi_report.php nebo http://aqicn.org/map/india/.

Virus zika

V indickém svazovém státu Gudžarát byl zjištěn výskyt viru zika, který u těhotných žen způsobuje těžkou vývojovou poruchu nedonošeného plodu. Ve většině případů se nákaza šíří komářím bodnutím, přenáší se ale také spermatem nebo krví. Cestovatelům do této oblasti se proto doporučuje chránit se repelentem proti komárům, nejlépe zakoupeným až na místě, neboť ze zkušeností některých cestovatelů vyplývá, že repelenty zakoupené v ČR jsou proti indickým komárům v některých případech málo účinné.

Koronavirus

V indickém svazovém státě Kérala byl potvrzen výskyt koronaviru. Na mnoha letištích panují zpřísněná bezpečnostní opatření, probíhají odběry krve od vytipovaných pasažérů, a pokud tito vykazují příznaky koronaviru, bývají umisťováni do izolace na minimálně 14 dnů. Indie spustila non-stop telefonní help linku na čísle +91 11 239 78 046.“

 

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.