Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Malajsie Bangau
Malajsie Malajsie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Věnujte nejprve pozornost aktuálním sdělením MZV ČR v kapitole "Upozornění pro cesty do zahraničí" a sledujte internetovou stránku zastupitelského úřadu.

Všeobecně
Malajsie patří mezi politicky stabilní země jihovýchodní Asie. Je zemí umírněného islámu s velkými komunitami malajského, čínského a indického etnika a také zajímavého původního obyvatelstva. Respektujte jejich zvyky a obyčeje. Obyvatelé jsou obecně přátelští, od návštěvníků očekávají totéž.

Riziko únosů turistů ve východním Sabahu
Na pobřeží východního Sabahu a na přilehlých ostrovech došlo před několika lety k několika případům únosů zahraničních turistů. Z důvodu trvajícího rizika únosů v této části Malajsie doporučujeme vyvarovat se cest na východní pobřeží malajsijského státu Sabah a přilehlé ostrovy.

Riziko teroristických útoků
V regionu jihovýchodní Asie operují skupiny islámských extrémistů, jakož i teroristické a separatistické organizace (Thajsko, Filipíny, Indonésie). Veřejná místa a místa nočního života jsou proto potenciálními cíli teroristických útoků. Doporučujeme českým občanům dbát zvýšené obezřetnosti.

Kriminalita
Ve větších městech se vyskytuje drobná pouliční kriminalita. Byly zaznamenány krádeže příručních zavazadel nesených volně přes rameno pachateli jedoucími na motocyklu (zejména dámské kabelky). Tato přepadení nezřídka končí vážným poraněním oběti, která byla vlečena za jedoucím motocyklem. Doporučuje se chodit na vzdálenější straně chodníku od silnice a proti směru provozu a kabelku u sebe vůbec nemít.

Horečka Dengue
Horečka Dengue je v Malajsii všeobecně rozšířené virové onemocnění vyskytující se zejména v oblastech s vysokou hustotou zalidnění (Kuala Lumpur a ostatní velká města). Z hlediska pravděpodobnosti onemocnění je za kritickou část roku považováno období dešťů (listopad - březen). Horečka Dengue je virové onemocnění, které přenášejí komáři. Hlavním preventivním opatřením je proto ochrana před komářím bodnutím.
Více informací naleznete na internetových stránkách Světové zdravotnické organizace http://www.who.int/topics/dengue/en/.

Doporučujeme
· při delší cestě po Malajsii informujte zastupitelský úřad o své trase
· v případě zatčení policií kontaktujte ihned zastupitelský úřad
· chraňte si své doklady, letenky, šeky, kreditní karty, pořiďte si jejich fotokopie
· využívejte bezpečnostní schránky hotelu
· kreditní karty používejte jen v osvědčených místech a kontrolujte transakci
· plaťte v hotovosti, ale neukazujte obsah své peněženky na veřejnosti
· nenoste své veškeré finanční prostředky na jednom místě
· nehodu/ krádež/ztrátu dokladů oznamte okamžitě na místní policii a stálé diplomatické
· službě zastupitelského úřadu
· vyhýbejte se opuštěným, neosvětleným místům
· nenechávejte svá zavazadla bez dozoru
· dodržujte místní zákony, vyhýbejte se drogovým dealerům a činům spojených s výrobou, pašováním a distribucí narkotik; postihují se trestem smrti.

Praktické informace

Doprava
Malajsie má rozvinutou dopravní infrastrukturu a vybudovanou síť dálnic.
Autobusová doprava je levná a pohodlná, autobusy jsou většinou klimatizované a zajišťují přepravu do všech turisticky atraktivních destinací.
Vlakové spojení je v pevninské části země snadno dostupné a využitelné pro cestování i do Singapuru a Thajska. Na Borneu vlaky nejsou.
Lodní doprava je upřednostňována zejména na Borneu, díky množství vodních toků.
Vnitrostátní letecká přeprava je na vysoké úrovni a je cenově velmi přístupná. Kuala Lumpur je domovským přístavem státní Malaysian Airlines a oblíbených nízkonákladových společností AirAsia a Firefly. Všechny tři společnosti mají rozsáhlou síť destinací doma i v zahraničí.
Stopování není v místě obvyklé a nelze jej ani doporučit.
Městská doprava v hlavním městě je celkem propracovaná a levná. Její páteří jsou monorail a metro (LTR), autobusy a taxíky. Autobusy jezdí nepravidelně, taxíky jezdí s taxametrem (zkontrolujte zda funguje, jinak do vozu nenastupujte nebo si cenu domluvte předem). Z mezinárodního letiště do města (KL Sentral) a zpět se dostanete pohodlně rychlovlaky KLIA Express.

Spropitné je v restauraci většinou zahrnuto do ceny útraty a je uvedeno na účtu; jinak se spropitné dává jen ve výjimečných případech.
Více praktických informací na
http://www.mzv.cz/kualalumpur
http://www.tourism.gov.my
http://www.travelmalaysiaguide.com
http://www.airasia.com
http://www.moh.gov.my (zdraví)
http://www.bernama.com (tisková kancelář)


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.