Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Myanmar západ slunce
Myanmar Myanmar
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje dbát maximální opatrnosti při pobytu v oblastech s hůře dostupnou zdravotní pomocí (tzn. vyžadující více jak dvě hodiny přepravy do místa disponujícího permanentní zdravotní péčí).  Přepravu vrtulníkem, kterou musí schválit místní vojenské úřady, je možno zajistit nejdříve do dvou dnů po oficiálním podání žádosti. Na mnoha místech v zemi je v nemocnicích rovněž nedostatek odborného zdravotního personálu (dokonce v hlavním městě Nay Pyi Taw např. není specialista, který by dokázal zabránit úmrtí při infarktu myokardu).

MZV ČR rovněž doporučuje, aby cestovatelé před cestou do Myanmaru/Barmy uzavřeli dostatečné cestovní pojištění, které by v případě nutnosti pokrylo leteckou přepravu za zdravotní pomocí do Bangkoku. Cena specializované letecké přepravy z Myanmaru/Barmy do Thajska se může pohybovat v řádech tisíců USD.

Zkušenosti s poraněními lidí, která způsobila zvířata (např. psi, kočky , opice, netopýři) nabádají k opatrnosti a doporučuje se, aby krátkodobí i dlouhodobí cestovatelé do Myanmaru/Barmy zvážili před cestou naočkování proti vzteklině (tuto praxi podporuje i místní SOS Clinic).

záchranná služba                 192

policie                                     199

požární záchranná služba   191


V případě nouze, ohrožení života či zdraví, odcizení či ztráty cestovního dokladu mohou čeští  občané kontaktovat Velvyslanectví ČR v Rangúnu (viz kontaktní český úřad).


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.