Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Myanmar západ slunce
Myanmar Myanmar
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


V souvislosti s postupným politickým uvolňováním a přechodem země k demokracii vznikají i příznivější podmínky k rozvoji turistiky v Myanmaru/Barmě. Pro Myanmar/Barmu v současnosti není v platnosti žádné celounijní varování. Ministerstvo zahraničních věcí (MZV ČR) však doporučuje, aby cestovatelé během pobytu s ohledem na možnosti občanských nepokojů dbali zvýšené opatrnosti. Myanmar/Barma dlouhodobě trpí vnitřními konflikty a projevy politicky a nábožensky motivovaného násilí se mohou objevit kdykoliv, a to i v oblastech navštěvovaných turisty.

Z důvodu trvajících lokálních vojenských střetů a s ohledem na etnické konflikty, lupičství a neoznačené nášlapné miny MZV ČR varuje před cestami do oblastí podél hranic s Thajskem, Čínou a Laosem. Ke sporadickým bojům mezi armádou a etnickými ozbrojenými skupinami a mezi etnickými skupinami navzájem  dochází v Šanském státě. MZV ČR proto doporučuje vyhnout se - pokudto není nezbytně nutné - cestování do severního Šanského státu.

S ohledem na trvající riziko ozbrojeného konfliktu MZV dále doporučuje  vyhnout se jiným než zcela nezbytným cestám do Kačjinského státu s výjimkou měst Myitkyina, Bhamo a Putao (v Bhamo a Putao je možno se volně pohybovat v centru, pro cesty do okolí měst je třeba mít povolení místních úřadů).

Vzhledem k riziku výskytu nepokojů, mezináboženských střetů a trvajícímu vojenskému konfliktu v oblasti, MZV ČR rovněž doporučuje, aby čeští občané zvážili cesty do oblasti Arakanského státu s výjimkou hlavního města Sittwe a jižních okresů (townships) Kyaukpyu, Munaung, Toungup, Thandwe (včetně přímořského letoviska Ngapali) a Gwa.

Čeští občané cestující do Myanmaru/Barmy by se měli vyhnout jakýmkoli demonstracím a větším shromážděním lidu. Je zakázáno fotografovat nebo natáčet si na kameru policii, demonstrace, vojenské, policejní a vězeňské objekty a příslušníky armády.

Čeští turisté by měli při hodnocení místních ubytovacích zařízení na internetu (např. na webu TripAdvisor) zvážit míru slušnosti jimi formulované případné kritiky. Již se vyskytly případy, kdy byla na zahraniční turisty podána majiteli hotelů/ubytoven žaloba dle §66 d) Telekomunikačního zákona za hanobení. V případě, že takovýto turista ještě pobývá v Myanmaru/Barmě, hrozí mu zatčení a následné soudní stíhání, přičemž o možném propuštění na kauci (a souzení na svobodě) rozhoduje teprve první soudní řízení. V případě, že turista již opustil Myanmar/Barmu, může být proti němu zahájeno soudní řízení v nepřítomnosti (aniž se o tom dozví) a tento pak bude zatčen a souzen při jakékoli další cestě do této destinace.

K cestě do země lze použít letecké spojení i vybrané pozemní hraniční přechody. V současné době jsou dle informace Ministerstva hotelů a turismu Myanmaru otevřeny následující:

1. do Thajska

  • Tachileik - Mae Sai
  • Kawthaung - Ranong
  • Myawaddy - Mae Sot
  • Htee Khee (Tanintharyi) - Phu Nam Ron (Kanchanaburi)

Cizinci mohou překročit thajskou hranici jen s platným thajským vízem.

2. do ČLR

  • Muse - Ruili

Cizinci mohou překročit hranici do ČLR jen s povolením Ministerstva hotelů a turismu, o které se žádá prostřednictvím cestovních kanceláří. Získat povolení trvá přibližně jeden měsíc.

3. do Indie

  • Tamu - Moreh

Cizinci mohou překročit hranici do Indie jen s povolením Ministerstva hotelů a turismu, o které se žádá prostřednictvím cestovních kanceláří. Získat povolení trvá přibližně jeden měsíc. Jedou-li zpět do Myanmaru, musí použít stejný hraniční přechod.

K cestě do země nelze použít soukromé vozidlo a myanmarským soukromým automobilům je zakázán přejezd přes jakoukoli pozemní hranici. Informace o místech, kam není možno cestovat, jsou k dispozici na webu http://www.mip.gov.mm/announcements-in-english/.

MZV ČR doporučuje, aby se čeští občané před cestami do Myanmaru/Barmy informovali o konkrétní situaci v oblasti, do níž se hodlají vydat. Jde o rozvojovou zemi, ve které ubytování, služby, doprava a hygiena často nedosahují evropských standardů. Turistická zařízení jsou adekvátní v oblastech Rangúnu (Yangon), Nay Pyi Taw, Bagan, Inle Lake, Ngapali (přímořský rezort), Mandalay a Taunggyi. V ostatních částech země je jejich množství a kvalita limitovaná místními podmínkami a malým stupněm rozvoje turistického průmyslu.

V tomto kontextu MZV ČR doporučuje pečlivě prověřovat původ pitné vody, používat vodu balenou (zakoupenou v obchodech), stravovat se pouze v restauracích a hotelech a nekupovat jídlo u stánků, a to ani ve větších městech, protože kvalita a nezávadnost použitých surovin na jeho přípravu (a vody, v níž jsou omývány) může být problematická. Případné očkování před cestou je možné konzultovat např. na Klinice cestovního a pracovního lékařství FNKV v Praze.

MZV ČR doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se do aplikace Dobrovolná registrace občanů cestujících do zahraničí DROZD na adrese http://drozd.mzv.cz.

Důležité je dodržovat základní hygienická pravidla a mít zásobu základních léků (proti průjmu, zvracení apod.). Při individuální turistice doporučujeme zajišťovat dopravu s předstihem a počítat s dostatečnou časovou rezervou pro návazné spoje.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.