Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Nepál Kathmandu
Nepál Nepál
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Celní a devizové předpisy

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


V Nepálu bylo možné platit běžně nejen nepálskými ale i indickými bankovkami. Od 10 prosince 2018  lze však v Nepálu držet indické bankovky a platit jimi, pouze pokud jejich nominální hodnota nepřesahuje 100 indických rupií včetně. Do Nepálu tak není dovoleno fyzicky dovézt indické bankovky v nominální hodnotě 200, 500 a 2000 indických rupií a ani tyto bankovky na území Nepálu převážet, obdržet, držet nebo používat.

Závažné jsou tresty za trestné činy související s drogami. I držení malého množství marihuany může vést k trestu odnětí svobody přes 5 let. 

Regulován je převoz drahých kovů do Nepálu. Cizinci jsou oprávněni nosit zlaté ozdoby do 50 gramů a stříbrné ozdoby do 100 gramů. Nehlášené zlato nebo stříbro podléhá konfiskaci, pokutě odpovídající hodnotě zboží a trestu odnětí svobody závislosti na hodnotě zboží.  

Je nezákonný obchod s divokými zvířaty či jejich zabíjení.  Nepál je signatářem Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), která zakazuje obchod s produkty volně žijících živočichů a zvířat bez povolení.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.