Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Nepál Kathmandu
Nepál Nepál
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Vízum do Nepálu lze získat na hraničních přechodech, po příletu do země nebo na nepálských ambasádách v zahraničí, např. Velvyslanectví Nepálského království, Guerickestrasse 27, Berlin 10587, tel: +49-30-34359920-22, fax: +49-30-34359906, weblink:  https://de.nepalembassy.gov.np


Víza se vydávají na 15, 30 nebo 90 dní, celková doba pobytu na turistické vízum by neměla překročit 150 dní v období jednoho roku. Návštěvníci  musí uhradit 30 USD za 15denní turistické vízum a 50 USD za 30denní vízum. Za 90denní turistické vízum je vybírán poplatek ve výši 125 USD. Poplatek za neturistické 30denní vízum je stanoven na 30 USD. Vláda taktéž revidovala poplatky za získání povolení pro pěší turistiku, přičemž nově je za návštěvu Upper Mustang a Upper Dolpa vybírán poplatek 500 USD za prvních 10 dnů. Při prodloužení cesty činí poplatek 50 USD za každý den.

Aktuální informace k turistickým vízům a výši poplatků lze nalézt na: http://www.nepalimmigration.gov.np/page/tourist-visa.

Vízum lze v Nepálu prodloužit na imigračním úřadě v Káthmándú (Department of Immigration, Kalikasthan, Dillibazar, Kathmandu., tel. 977-01-4429659) .Je nutné mít s sebou zásobu pasových fotografií.
 

Jednorázové vízum můžete změnit na vízum pro více vstupů v Ústředním imigračním úřadu (Central Immigration Office) za poplatek 20 USD.
 

Turistické vízum neopravňuje ke vstupu do většiny horských oblastí. K tomu je třeba si vyřídit speciální povolení, tzv. trekking permit, který vydává v Káthmándú nebo v Pokhaře Imigrační úřad, více informací naleznete na https://www.lostwithpurpose.com/tims-card-kathmandu-nepal/.
Nedoporučuje se pokoušet dostat se do těchto oblastí bez povolení, neboť na důležitých křižovatkách jsou policejní stanoviště a vstup bez povolení je považován za trestný čin a je tvrdě pokutován.

Nepál má jediné mezinárodní letiště v Káthmándú, kam se lze dostat nejlépe z okolních asijských zemí, například z Indie nebo Thajska. Fungují i přímé letecké linky z Evropy, např. z Frankfurtu. Po zemi lze překročit hranice na přechodech: http://www.nepalimmigration.gov.np/offices.

 

 

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.