Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Pákistán Mešita
Pákistán Pákistán
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Doporučujeme věnovat nejprve pozornost aktuálním sdělením v kapitole "Upozornění pro cesty do zahraničí".

V Pákistánu trvá nebezpečí teroristických útoků, únosů cizinců a sektářského násilí. Cílem útoků se v uplynulém desetiletí staly veřejné budovy, náboženská shromáždění, ozbrojené složky státu a cizí zastupitelské úřady.

MZV doporučuje dbát během pobytu maximální opatrnosti, vyhýbat se větším shromážděním včetně politických a náboženských demonstrací. MZV nedoporučuje cestovat do provincií Balúčistán a Chajbar Pachtúnchvá, na území Gilgit-Baltistán, do Pákistánem spravované části Kašmíru a do bezprostředního okolí hranice s Indií s výjimkou hraničního přechodu Wagah-Atari.

Pákistán se nachází v oblasti častých zemětřesení, povodní a sesuvů půdy. V této souvislosti může docházet k narušení infrastruktury a omezení pohybu v postižených oblastech.

MZV ČR doporučuje všem občanům registrovat se v databázi cestovatelů DROZD.

Občané ČR, kteří se v Pákistánu ocitli v nouzi, se mohou obrátit na nouzovou linku Velvyslanectví České republiky v Islámábádu na tel. +92/300/8566092.

Čas:
Pakistan Standard Time (PST) je GMT + 5:00 hod. Oproti ČR je časový posun SEČ +4.00 hod. V období SELČ (letního času) činí posun +3.00 hod.

Klimatické podmínky:
Pákistán leží v pásmu tropické a především subtropické asijské monzunové oblasti. V Balúčistánu, Sindhu, Paňdžábu i NWFP mohou letní teploty v dubnu až září přesáhnout +45 C. Letní monzun s vydatnými srážkami přichází v červenci a srpnu. Ve vyšších polohách jsou letní teploty o málo nižší, letní monzun doznívá ještě v září (nezasahuje Balúčistán a severní horské oblasti nacházející se ve srážkovém stínu Himalájí). Zima (listopad až únor) je v severních a výše položených částech Pákistánu relativně chladná, zvláště v noci. Vysokohorské oblasti mají vysokohorské klima s mrazy až pod -20 C. V důsledku dešťů, povodní či vysoké sněhové pokrývky mohou být celé oblasti odříznuty od okolního světa bez dodávek potravin a energií.
Oblečení je třeba přizpůsobit nejen počasí, ale také, zejména u žen, islámským zvykům, které přikazují zahalovat nahotu od kotníků ke krku a zápěstí. Dodržování tohoto příkazu však ve větších městech není rigorózní, zejména v případě cizinců.

Drogy
Pákistán je spolu s Afghánistánem jednou z významných oblastí tranzitu drog. V boji proti distribuci narkotik spolupracuje Pákistán i se západními zeměmi. Dovoz a vývoz drog a chemikálií potřebných k jejich výrobě není dovolen. Za pašování a přechovávání narkotik může být podle zákona vyměřen trest smrti, ten se však zpravidla neuplatňuje vůči cizincům. Cizinci zadržení za pašování narkotik jsou zpravidla trestáni několikaletým vězením ve velmi tvrdých podmínkách.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.