Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Singapur panorama
Singapur Singapur
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


V Singapuru jsou přísně uplatňována některá omezení: vysokými pokutami může být trestáno odhazování žvýkaček, odpadků i jiné znečišťování prostředí, kouření ve veřejných budovách, přecházení silnice na červenou nebo mimo přechod pro chodce, sexuální pohoršování včetně opalování se bez oděvu apod. Za vandalismus může být udělen fyzický trest.
Singapur je pro cizince bezpečný. Je možno se bez problémů pohybovat po ulici ve dne i v noci, riziko přepadení nebo kapesní krádeže je menší než v ČR. Přesto se doporučuje bezpečnostní rizika nepodceňovat.
DALŠÍ TURISTICKÉ INFORMACE
Singapur se vyznačuje vlhkým a teplým rovníkovým počasím během celého roku. Teploty se pohybují v rozmezí 24 - 34 °C, relativní vlhkost v rozmezí 65 – 95 %. Srážky, většinou ve formě tropických lijáků, jsou téměř rovnoměrně rozloženy po celém roce a jejich úhrn je asi 5x vyšší než ve střední Evropě. Dva ze tří dnů jsou deštivé. Většina vnitřních prostor veřejných budov, hotelů, restaurací a obchodů je klimatizována.
Singapurskou měnou je singapurský dolar ($, S$, SGD), který se dále dělí na centy. V oběhu jsou mince do hodnoty jednoho dolaru, od hodnoty 2 SGD se používají bankovky. Obvyklá provozní doba místních bank je Po-Pá: 10.00 - 15.00 hod, So: 9.30 - 13.00 hod. Výměna valut je možná ve většině bank a v dalších směnárnách, kterých je v Singapuru velký počet, jsou spolehlivé, nabízejí podobný kurs a mají otevřeno i večer. Kurs místní měny se pohybuje kolem 1,34 SGD / 1 USD. Banky a směnárny běžně přijímají americké a australské dolary, eura, malajsijské ringgity, indonéské rupie a další asijské směnitelné měny. Výměnu českých korun nelze očekávat. V naprosté většině obchodů (ne však ve stáncích s jídlem) lze používat běžné platební karty, někdy však až od útraty 20 SGD výše. Kartami lze rovněž vybírat hotovost z bankomatů.
Pitná voda v Singapuru je zdravotně nezávadná. Běžně k dostání je také voda balená. Konzumace jídel v místních stáncích (tzv. “hawker’s stalls” nebo „food courts“) je bezpečná. Podle úrovně hygienického zabezpečení jsou stánky viditelně označeny stupněm A (nejlepší kvalita) až D.
Napětí v elektrické síti je v rozmezí 220 - 240 V/ 50Hz. Vzhledem k odlišnému typu elektrických zásuvek (britský typ) je pro zapojení českých spotřebičů třeba zakoupit příslušnou redukci (pro spotřebiče se zástrčkou typu “dvojkolík”) nebo adaptér (v případě klasické zástrčky s uzemněním).
Pro pohyb po městě je pro krátkodobého návštěvníka nejvhodnější použít vozů taxi, kterých je v Singapuru velké množství. Taxi je možné si buďto telefonicky objednat, nebo si ve městě najít jejich stanoviště, zastavování taxíku mávnutím kdekoliv na ulici není běžné. Řidiči taxíků jsou zpravidla korektní, hovoří anglicky a automaticky zapínají taxametr, přijímají platbu kartou a doklad vydávají bez námitek. Spolehlivá a civilizovaná je i hromadná doprava (metro a autobusy) s jízdným srovnatelným s ČR. Téměř všechny dopravní prostředky jsou klimatizovány.
Podrobné informace pro návštěvníky Singapuru jsou k dispozici na stránce http://www.visitsingapore.com/ , případně na oficiální vládní stránce ( http://www.gov.sg/ ), ubytování v Singapuru ( http://hotels.online.com.sg/ ), informace o mezinárodních veletrzích a výstavách v zemi ( http://www.meet-in-singapore.com.sg/ ). Vše shrnující oficiální rozcestník ( http://www.sg/ ).


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.