Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Tádžikistán jezero v horách
Tádžikistán Tádžikistán
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dokumenty

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Občané ČR mohou cestovat do Tádžikistánu pouze s platným cestovním dokladem a platným tádžickým vízem. Platnost dokladu musí o 6 měsíců přesahovat platnost víza.
Řidiči motorových vozidel s sebou musí mít platný mezinárodní řidičský průkaz, český řidičský průkaz, technický průkaz vozidla a doklad o pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla (povinné ručení), které uhradí i nutnou zdravotní péči v případě zranění jiné osoby při autonehodě. V případě, že řidič není vlastníkem vozidla, měl by mít s sebou notářsky ověřený souhlas vlastníka s používáním vozidla přeložený do ruštiny. Při vjezdu vozidlem do Tádžikistánu se na hranici platí poplatek za dovoz vozidla (25,- USD za osobní auto); doklad o jeho zaplacení je třeba uschovat, neboť dopravní policie jej může vyžadovat při silniční kontrole.
Doklad o zdravotním pojištění není vyžadován, ale vzhledem k nízké úrovni zdravotnictví důrazně doporučujeme uzavření kvalitního pojištění. Doporučuje se vzít si s sebou mezinárodní očkovací průkaz s vyznačeným očkováním proti obrně (polio), z toho alespoň jedna dávka absolvovaná v posledních 10 letech.
Je vhodné pořídit si před cestou kopie všech dokladů a uschovat je na odděleném místě. Ztrátu či krádež výše uvedených dokladů je nutné okamžitě hlásit policii a vyžádat si záznam o ztrátě či krádeži. V případě krádeže cestovního dokladu je možno se v rámci spolupráce zemí Evropské unie obrátit na velvyslanectví SRN v Dušanbe, které může poskytnout asistenci s vydáním náhradního cestovního dokladu pro návrat do ČR.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.