Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Turkmenistán
Turkmenistán Turkmenistán
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Turkmenské zdravotnictví naprosto neodpovídá evropským standardům, často nejsou k dostání ani základní zdravotnické potřeby a léky. Vážnější zdravotní problémy je třeba řešit evakuací. Nutností je kvalitní zdravotní pojištění. 
Při cestách do Turkmenistánu není předepsáno žádné povinné očkování. V Turkmenistánu se běžně vyskytuje tyfus a žloutenka typu A, důrazně tedy doporučujeme očkování proti těmto nemocem. Vhodné je i očkování proti žloutence typu B, vzteklině a záškrtu. V letních měsících se poblíž hranice s Afghánistánem běžně vyskytuje i malárie. V letních měsících hrozí kvůli vysokým teplotám (50°C ve stínu) dehydratace, je tedy třeba dbát na pitný režim. Vodu doporučujeme pít balenou a vyhýbat se ledu v nápojích. Je také třeba vyhnout se nepasterizovanému mléku. Maso, mléčné výrobky a alkohol je lépe kupovat v kamenných obchodech než na tržnicích.

Důležitá telefonní čísla:
01 hasiči
02 policie
03 první pomoc
Ústřední nemocnice: (+993 12) 45-03-03
Mezinárodní zdravotní středisko S. A. Niyazova: (+993 12) 489003; 489008.
 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.