Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Turkmenistán
Turkmenistán Turkmenistán
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


S ohledem na možná rizika Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje, aby se každý cestovatel zaregistroval v databázi Drozd.
Turkmenistán je muslimskou zemí, čemuž je nutné přizpůsobit své chování a oblečení.  Turkmenistán je sám o sobě stabilní země a místní úřady navíc vzhledem ke špatné bezpečnostní situaci v jiných státech regionu (především v sousedním Afghánistánu) zavedly velmi přísná bezpečnostní opatření. Přesto ale nelze vyloučit pronikání extremistických skupin z Afghánistánu na turkmenské území. Z tohoto důvodu doporučujeme zvýšenou opatrnost, cokoli podezřelého je vhodné ihned ohlásit místním bezpečnostním složkám. Je také třeba dodržovat běžná bezpečnostní opatření proti kriminalitě (krádeže apod.), i když tato je v Turkmenistánu na poměrně nízké úrovni.
Držení jakéhokoli množství drog je nezákonné a trestá se velmi dlouhými tresty odnětí svobody ve velmi drsných podmínkách. V nedávné době byla přijata restriktivní opatření vůči cigaretám. Kouření na veřejnosti je zakázáno, stejně jako darování cigaret druhé osobě.
Vzhledem k přísným bezpečnostním opatřením varujeme před fotografováním jakýchkoli objektů, které mohou být vojensky či bezpečnostně důležité (letiště, nádraží, kasárna, úřední budovy vč. Prezidentského paláce atd., tunely, mosty). Pokud si nejste jisti, je lepší se předem informovat, zda je fotografování povoleno.
Homosexualita stejně jako prostituce je trestná a společensky nepřijatelná.
Kontroly osob i vozidel prováděné uniformovanými policisty i policisty v civilu jsou velmi časté. Po celé zemi je vybudována hustá síť policejních stanic a checkpointů. Z tohoto důvodu je potřeba mít u sebe vždy platné doklady - cestovní pas a platné vízum, migrační kartu. Běžné je i monitorování telefonních hovorů a internetového spojení či prohlídky hotelových pokojů, v nichž jsou cizinci ubytováni.
Pokrytí mobilním signálem funguje ve větších městech, pro cestování do odlehlejších oblastí je vhodný satelitní telefon. Internet je k dispozici v kavárnách ve větších městech. 
Platební karty nejsou příliš rozšířeny. Doporučujeme vzít s  sebou dostatek hotovosti. Nejrozšířenější cizí měnou je USD, přijímají se bankovky nové, v dobrém stavu, bez razítek a nápisů.

V rámci vzájemné konzulární ochrany fungující mezi členskými státy EU mají občané EU na území třetí země, kde členský stát, jehož je občan státním příslušníkem, nemá své zastoupení, právo na diplomatickou nebo konzulární ochranu kterýmkoli členským státem za stejných podmínek jako státní příslušníci tohoto státu. V případě závažných problémů na území Turkmenistánu (úmrtí, vážná nehoda nebo nemoc, zatčení nebo zadržení, oběť násilného trestného činu, ztráty dkoladu) je možné se obrátit na velvyslanectví SRN nebo Francie:

Deutsche Botschaft Ashgabat

Ak Altyn Hotel / Office Building

Magtymguly Ave.., Hydyr Deryayev St.

Ashgabat

tel.: + 993 12 363517-21

http://www.aschgabat.diplo.de

Ambassade de France a Achgabat

35 rue 2029 (Esgerler)

744000 Achgabat

tel.: +993 12 363468 nebo +993 12 363550

Nouzová linka v mimopracovní době: 863 42 96 60.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.