Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Uzbekistán Samarkand
Uzbekistán Uzbekistán
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Celní a devizové předpisy

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Od 1. 1. 2018 byly zavedeny na mezinárodních letištích zelené a červené celní koridory. Zelený koridor mohou bez nutnosti vyplňovat celní deklaraci využít osoby, které nedovážejí cizí měnu větší hodnoty než ekvivalent 2 000 USD, nedovážejí vyšší než povolené množství zboží, nedovážejí zboží, jehož dovoz nebo vývoz je zakázán zákonem. Porušení tohoto pravidla je pokutováno. Cestující, kteří si vyberou červený celní koridor, mají povinnost vyplnit celní deklaraci. V případě pochybností je doporučeno kontaktovat celníka na místě.

Dovoz a vývoz peněz:

Dovoz nebo vývoz cizí měny není omezen, je však nutné cizí měnu nad ekvivalent 2 000 USD uvést v celní deklaraci. Není možné ze země vyvézt větší množství měny, než bylo dovezeno a deklarováno. Omezení platí také na dovoz a vývoz místní měny.

Dovoz a vývoz osobních věcí a zboží:

Při cestě do Uzbekistánu je povoleno dovézt v případě příjezdu z nesousedního státu věci osobní potřeby do celkové hodnoty 1.000,- USD. V případě sousedního státu lze dovézt věci osobní potřeby do celkové hodnoty 10,- USD.

Do Uzbekistánu je zakázáno dovážet:

  • materiály ohrožující státní nebo společenské zřízení, narušující územní celistvost, politickou nezávislost nebo státní suverenitu, propagující válku, terorismus, násilí, národní výjimečnost nebo náboženskou nezávislost, rasismus nebo jeho formy (antisemitismus, fašismus) a také materiály s jakýmkoli pornografickým obsahem;

  • drogy, psychotropní látky a prekurzory;

  • výbušniny a pyrotechniku;

  • drony a jinou bezpilotní techniku;

  • přenosné laserové emitory;

Fyzické osoby si mohou pro svoji potřebu přivézt následující množství léčiv v originálním balení:

  • 10 různých léků, každý lék maximálně 5 balíčků;

  • zdravotnické potřeby maximálně 5 ks;

  • jeden balíček může obsahovat maximálně 100 ks tablet, 500 g prášku, 50 g homeopatických granulí, 500 ml tekutého léčiva, 10 ampulí pro injekční podání, 200 ml nebo 200 g masti.

Pro bližší informace doporučujeme web Ministerstva zahraničních věcí Uzbekistánu (https://mfa.uz/en/consular/customs/) nebo web Celní služby Uzbekistánu (http://www.customs.uz/ru/).

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.